سیاستگذاری و حکمرانی
شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در دیدارهایی که دوسال متوالی با خیرین و فعالان خیریه‌ها داشت، رویکرد همدلانه و حامیانۀ خود را نسبت به این حوزه تبیین و دغدغه‌های ارزشمندی را مطرح کرد. از دکتر محمد مخبر؛ سرپرست ریاست جمهوری و یکایک اعضای هیئت محترم دولت و نیز رئیس جمهور آینده انتظار می‌رود نسبت به امتداد و تکمیل روند ارتباط مؤثر دولت و تشکل‌های مردم‌نهاد اهتمام داشته باشند. 
وزیر امور خارجه فقید کشورمان با وجود همه مشغله‌ها در حوزه دیپلماسی، از توجه به امور خیر و خیرین غافل نبود و نگاهی همدلانه به این حوزه داشت. دیدار با جمعی از خیرین داخل و خارج کشور، بازدید از خانه بیماران پروانه‌ای (EB) و عیادت از یک استاد خیّر دانشگاه، از جمله اقدامات اخیر شهید امیرعبداللهیان در حوزه نیکوکاری بوده است که در این گزارش به آن پرداخته‌ایم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: چنانچه خیرین 40 درصد هزینه‌های یک خوابگاه را تأمین کنند، 60  درصد مابقی را وزارت علوم تأمین می‌کند. به رؤسای دانشگاه‌ها تأکید کرده‌ایم که اسم خیرین را به هر میزان که کمک کرده‌اند، بر اتاق یا واحد خوابگاهی ثبت کنند.
رئیس جمهور در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع)، برای دومین سال متوالی، میزبان جمعی از خیرین کشور بود. وی خیرین را شریکی راهبردی برای دولت دانست و با بیان اینکه دولت خود را موظف به حمایت از خیرین می‌داند، بر تسهیل مسیر انجام کارهای خیر از سوی همه دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد.
محمد الموتی، عضو شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌ها در دومین نشست «بررسی متن نهایی پیش‌نویس قانون تشکل‌های اجتماعی» اظهار کرد: هیئت‌رئیسه مجلس با اصل هشتاد و پنج شدن (اجرای آزمایشی)  پیش‌نویس قانون تشکل‌های اجتماعی مخالفت کرده و آن را جهت اصلاح، تکمیل و  تعدیل به کمیسیون ارجاع داده است.
رئیس کمیته امداد در جشن ملی توانمندسازی ۱۰۰ هزار مددجوی این نهاد، از رئیس جمهور خواست در سه موضوع اولویت‌بخشی به پرداخت وام اشتغال، تقویت منابع صندوق ضمانت و توسعه بازار محصولات، به یاری مددجویان کمیته امداد بیاید.
نشست «بررسی متن نهایی پیش‌نویس قانون تشکل‌های اجتماعی» شامگاه شنبه 19  اسفندماه با همت شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌ها برگزار شد و شاهد  انتقادات صریح و بی‌پردۀ برخی فعالان اجتماعی و نمایندگان تشکل‌ها بود.
رئیس جمهور در مراسم جشن ملی توانمندسازی ۱۰۰ هزار مددجوی کمیته امداد اظهار کرد: در سفر اخیر به سیستان و بلوچستان، سیل‌زدگان در روستاها گفتند: «چون کمک‌های هلال احمر بیش از نیاز ما بود و خانه‌های ما سالم است، این کمک‌ها را به آن طرف مرز دادیم چون آن‌ها بیشتر نیازمند بودند.»