انجام بیش از 5 هزار جراحی رایگان توسط تیم «مرهم»
رئیس مؤسسه ملی «مرهم» گفت: تیم «مرهم» تاکنون بالغ بر پنج‌هزار عمل جراحی رایگان برای بیماران نیازمند انجام داده است که این میزان عمل، بزرگترین رکورد در دنیا محسوب می‌شود.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، عبدالجلیل کلانتر هرمزی؛ استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و یکی از اعضای تیم جراحی پلاستیک گروه «مرهم» که به صورت رایگان برای بیش از ۴۰ بیمار دچار شکاف لب جراحی ترمیمی انجام داده‌اند، اظهار کرد: از تاریخ پنجم بهمن‌ماه، سی‌ودومین میعاد مرهم با ویزیت بیماران آغاز شد و تا جمعه ششم بهمن‌ماه عمل‌های جراحی پزشکان از ساعت هشت صبح با جراحی لب‌شکری شیرخواری که دو ماه مبتلا به شکاف لب وسیع بود، آغاز شد.

 وی با بیان اینکه در این مرحله بیش از ۱۵۰ بیمار به صورت اینترنتی ثبت نام کردند که از این بین حدود ۱۰۰ نفر مجوز انجام عمل جراحی شکاف لب را دریافت کردند، افزود: تیم ما بالغ بر ۷۰ نفر است که بین آنها بیش از ۳۰ فوق تخصص جراحی پلاستیک، متخصص بیهوشی کودکان و تعداد زیادی کارشناس بیهوشی، کارشناس اتاق عمل و تیم مددکاری، عکاس و ... وجود دارد.

کلانتر هرمزی اضافه کرد: هشت اتاق عمل فعال در بیمارستان کودکان «حکیم» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران با تمام تجهیزات در اختیار ما گذاشته شده است. بیمارستان مجهز است و می‌توان در آن عمل‌های جراحی را انجام داد.

 استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد:‌ اغلب بیمارانی که در بیمارستان حکیم جراحی می‌شوند، بیماران شکاف لب عمل نشده هستند که تا الان جراحی نکرده‌اند.

 جراحان برای جراحی در نوبت قرار می‌گیرند

 کلانتر هرمزی تأکید کرد: تمام بستری‌ها، جراحی‌ها، ترخیص‌ها و داروهای این بیماران رایگان است. همه اعضای تیمی که اینجا برای انجام عمل جراحی شرکت کردند فقط در راه خدا و وجدان پزشکی و با کمال میل و عاشقانه آمده‌اند. خبر خوب این است که آنقدر امروز جراح پلاستیک به ما پیوسته‌ است که ما جراحان پلاستیک را در نوبت عمل گذاشتیم؛ چراکه در هر دور عمل فقط از هشت جراح پلاستیک می‌توان استفاده کرد و برای برخی عمل‌ها دو یا حتی سه جراح پلاستیک در اتاق عمل حضور دارند.

 وی متذکر شد:‌ همه خدمات رایگان است و از هیچ کسی هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. کوچک‌ترین بیماری که جراحی می‌شود دو ماه سن دارد و بالاترین سن در بین بیماران ۴۰ سال است.

 رئیس مؤسسه ملی مرهم با بیان اینکه بیماران از بیش از ۱۴ استان کشور برای جراحی لب مراجعه کرده‌اند، توضیح داد: از دورترین نقطه ایران تا نزدیک‌ترین روستاهای اطراف تهران برای درمان مراجعه کردند و حتی تعداد زیادی اتباع برای جراحی داریم.

 انجام بیش از پنج‌هزار جراحی توسط تیم «مرهم»

به گفته کلانتر هرمزی، تیم مرهم تاکنون بالغ بر پنج‌هزار عمل جراحی رایگان انجام داده است که بزرگترین رکورد دنیا است. در مجلات بین‌المللی این رکورد چاپ شده است. تیم مرهم چند مشخصه دارد؛ اول اینکه ما به مناطق محروم سفر می‌کنیم، بیماران را پیدا می‌کنیم و از نیروهای خَیر و نیکوکار استفاده می‌کنیم. دومین مشخصه ما این است که اعضای تیم ما یک ریال از کسی پول نمی‌گیرند و با هزینه شخصی برای انجام عمل‌های جراحی می‌آیند. سومین مشخصه هم اینکه ما حداقل چهاربار در سال این کار را چه در پایتخت و چه در شهرهای دیگر انجام می‌دهیم.

 این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: تیم جراحی مؤسسه مرهم به جرأت بزرگترین تیم نیکوکاری جهان در زمینه ناهنجاری همراه تولد سر و صورت است.

 به گفته وی، لب‌شکری عمدتاً یک ناهنجاری در ناحیه لب بالا است که علت آن می‌تواند ژنتیکی، دارویی، ویروسی و عفونی باشد. بنابراین این یک ناهنجاری هنگام تولد است که یک در ۷۰۰ تولد زنده رخ می‌دهد. با جراحی خوب مشکل بیماران تا حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد برطرف می‌شود اما نکته مهم آن است که اولین جراحی در بیماران شکاف لب، زندگی و آینده او را تامین می‌کند و نباید بد انجام شود.

 کلانتر هرمزی تأکید کرد: در صورتی که این بیماران عمل نکنند به بدشکلیِ صورت و لب، بدشکلی و خراب‌شدن دندان‌ها، مشکلات انحراف بینی و بهداشت دهان و دندان مبتلا می‌شوند. بهترین سن عمل نیز در موارد شدید و متوسط ترجیحاً زیر شش ماه است و در موارد خفیف حتی تا یک الی دو سالگی هم می‌توان صبر کرد.

 به گفته این جراح، هزینه هر جراحی شکاف لب در بیمارستان دولتی با بیمه پنج میلیون تومان و بدون بیمه ۱۵ میلیون تومان است و در بیمارستان خصوصی ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است.

 کلانتر هرمزی گفت: وضعیت تمامی این بیماران پس از انجام جراحی از جمله کشیدن بخیه‌ها و ... توسط تیم مرهم پیگیری می‌شود.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم که در یک شبانه‌روز، حداقل تا ۶۰ عمل را داشته باشیم. این یک برند جهانی است؛ چراکه بزرگترین مراکز دنیا در طول یک سال بیش از ۱۰۰ عمل جراحی شکاف لب انجام نمی‌دهند.

منبع: فارس


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...