30 فروردین 1403
اهتمام بنیاد خیریه «قطر» برای آموزش جاماندگان از تحصیل سودانی
بنیاد خیریه «قطر» در بخشی از فعالیت‌های خود به بهبود وضعیت انسانی در سودان کمک می‌کند و در همین راستا در یک سال اخیر با امضای توافق با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، به مسئله آموزش کودکان جامانده از تحصیل اهتمام ورزیده و اقداماتی از قبیل: تأسیس مدارس آموزشی و تأمین مواد آموزشی نظیر کتاب و لوازم‌‌التحریر انجام داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، «بنیاد خیریه قطر» به عنوان بخشی از مداخلات بشردوستانه خود در رسیدگی به وضعیت انسانی در سودان، برای بهبود وضعیت آموزش آوارگان سودانی تلاش می‌کند. در هفته اخیر این بنیاد خیریه در شهر «پورت» استان «دریای سرخ» سودان، چادرهای موقتی را برای آموزش و به عنوان مدرسه موقتی دانش‌آموزان برپا کرد. امری که از سوی خانواده‌های این کودکان با استقبال فراوانی روبرو شد. این بنیاد خیریه در یک سال اخیر با امضای توافق با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، نسبت به مسئله آموزش کودکان آواره به جامانده از تحصیل، در سودان اهتمام ورزیده است.

 خدمات بشردوستانه خیریه قطر

در کنار سایر خدمات بشردوستانه خیریه قطر برای آوارگان سودانی، از این بنیاد برای رسیدگی به موضوع آموزش توسط سازمان ملل متحد تقدیر شده است. حمایت از برنامه‌های آموزشی در داخل اردوگاه‌های پناهندگان وابسته به کمیساریای عالی پناهندگان نیز از دیگر اقدامات این بنیاد بوده است. قطر خیریه مدارس موقت و مراکز آموزشی را علاوه بر شهر پورت در داخل سودان، در خارج از این کشور و در داخل اردوگاه‌های پناهندگان در چاد تأسیس کرده است. این سازمان همچنین کتاب‌، لوازم‌التحریر و سایر مواد آموزشی را برای این مدارس تأمین می‌کند.

 جنگ داخلی اخیر در سودان که از آوریل 2023 شروع شده، تاکنون نزدیک به 9 میلیون نفر را در این کشور از خانه‌های خود آواره کرده است. فراتر از بحران آوارگی، خطر قحطی و مرگ نیز این آوارگان را به شدت تهدید می‌کند. تنها در دو هفته گذشته، صدهزار آواره جدید به این تعداد افزوده شده‌اند. گزارش سازما‌های بشردوستانه نشان می‌دهد که سطح فاجعه‌باری از ناامنی غذایی نیز در بخش‌هایی از دارفور غربی، خارطوم و در میان آوارگان داخلی، به ویژه در مناطق صعب‌العبور وجود دارد.

 توافقنامه سازمان خیریه قطر و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل

سازمان بین‌المللی «نجات کودکان» هشدار داده است که بیش از 200 هزار کودک، زن باردار و مادر ممکن است در ماه‌های آینده به دلیل گرسنگی جان خود را از دست بدهند. در چنین شرایطی سازمان خیریه قطری و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، توافقنامه‌هایی را در سال 2023 و فوریه 2024 برای حمایت از پناهندگان و آوارگان سودانی در مصر، چاد و استان‌های مرزی مانند استان دریای سرخ امضا کردند.

 این توافقنامه در مرحله اول، رسیدگی به حدود 200 هزار آواره برای تأمین مواد غذایی و اسکان آنان را در چادرها شامل می‌شد. سپس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، آژانس پناهندگان سازمان ملل و سازمان خیریه قطر (QC) قراردادی را برای سال 2023 به مبلغ بیش از یک میلیون دلار برای حمایت از بیش از 30 هزار پناهجوی سودانی در مصر و چاد از طریق بودجه زکات امضا کردند. در حال حاضر نیز رسیدگی به وضعیت آموزش کودکان از اولویت‌های توافقات این خیریه با سازمان ملل متحد است.

خیریه قطر، از زکات جمع‌آوری شده، برای موارد بشردوستانه و امدادی در کشورهای بحرانی نظیر سودان استفاده می‌کند. برای آوارگان سودانی نیز صندوق زکاتِ این خیریه در زمینه حمایت از برنامه‌های آموزشی، ارائه مراقبت‌های بهداشتی و تأمین آب آشامیدنی و غذا، مبالغی را اختصاص داده است.    

منابع:

EU Humanitarian Aid to Sudan

پایگاه خبری ریلیف وب

UNHCR


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...