یزد در اخذ گذشت از شاکیان حقوقی، پیشرو است
رئیس هیئت‌امنای ستاد دیه یزد از این استان به عنوان یکی از استان‌های فعال در عرصه اخذ گذشت از شاکیان یاد کرد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، همزمان با بیست و پنجمین روز از ماه مبارک رمضان غلامعلی دهشیری؛ رئیس کل دادگستری و رئیس هیئت امنای ستاد مردمی دیه استان یزد در برنامه تلویزیونی «ماه مهربانی» حضور یافت و به ارائه آمار و عملکرد این ستاد مردمی و جایگاه این ستاد در کشور پرداخت.

 دهشیری در این برنامه تلویزیونی ضمن تقدیر از خیرین و صنعت‌گران استان به دلیل همراهی و همکاری در آزادی زندانیان جرائم غیر عمد تصریح کرد: در سال گذشته تعداد  185 زندانی جرائم غیر عمد از زندان آزاد شدند که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ که تعداد ۱۶۳ محکوم از زندان‌های استان آزاد شدند و  با توجه به تورم و شرایط اقتصادی با تلاش کارکنان ستاد مردمی دیه استان یزد در امر آزادی زندانیان جرائم غیر عمد پیشرفت ۱۴ درصدی داشته است.

 رئیس کل دادگستری استان یزد بیان کرد: رقم بدهی زندانیان آزاد شده مبلغ ۳۴۸ میلیارد و ۷۳۱ میلیون تومان بوده که مبلغ ۳۱۰ میلیارد و ۶۳۷ میلیون تومان در قالب اعسار، آورده مددجو و گذشت رضایت‌مندانه از شکات تامین شده است و با پرداخت مبلغ ۳۸ میلیارد و ۹۴ میلیون تومان این تعداد زندانی از زندان آزاد شدند.

 رئیس هیئت امنای ستاد مردمی دیه استان یزد با اشاره به اینکه استان استان یزد در کشور جزو سه رتبه برتر در زمینه اخذ گذشت رضایتمندانه از شکات است، افزود: در بسیاری از مواقع شکات خود به مانند خیّر عمل و زمینه آزادی زندانیان جرائم غیر عمد را فراهم می‌کنند تا جایی که بیش از  42 درصد از مبلغ بدهی را از شکات گذشت رضایت‌مندانه اخذ گردیده است.

 این مقام مسئول در ادامه گفت: از این تعداد مددجو آزادشده تعداد ۱۱۹ زندانی محکومیت مالی، تعداد ۵۳ مددجو محکومیت مهریه، تعداد ۱۰ محکوم نفقه، تعداد ۳ محکوم دیه حوادث کارگاهی بودند که  تعداد ۱۹ مددجو زن بودند و تعداد ۱۶۶ مددجو مرد بودند.

 دهشیری یادآور شد: استان یزد همواره در کشور رتبه برتر را از نظر اجرای پویش‌های آزادی زندانیان جرائم غیر عمد به خود اختصاص داده است و در همه مناسبت‌ها، ستاد دیه استان یزد اقدام به برگزاری پویش جهت آزادی زندانیان جرائم غیرعمد می‌کند و در برگزاری پویش‌های مبتکرانه و نواورانه همواره پیشقدم بوده است.

 وی با اشاره به مشارکت دانش‌آموزان یزدی در آزادی زندانیان جرائم غیرعمد گفت: یکی از چشم‌اندازها و اهدافی که در راستای ترویج فرهنگ حسنه کمک و انفاق مد نظر بوده است، مشارکت دانش آموزان و مدارس در کنار دیگر خیرین و اصناف است که این موضوع موجب فرهنگ‌سازی در بین کسانی است که از سنین کم موضوع کمک و گذشت را فرا می‌گیرند . این یکی از نکاتی است که به صورت ویژه در ستاد دیه استان در حال تبلیغ و پیگیری است. تعداد زیادی از مدارس استان به این پویش پیوسته‌اند و هر روزه به تعداد آنها نیز افزوده می‌شود.

 این مقام مسئول زندان را با اشاره به حدیثی از امام علی( ع) که زندان را به قبر انسان‌های زنده معنی می‌کند، افزود: بسیاری  هستند که بنا به دلایل غیرعمد از نعمت‌هایی مانند خانواده و جامعه و آزادی محروم هستند و چشم انتظار افرادی هستند که می‌توانند با دست‌های پر سخاوت خود زمینه آزادی آن‌ها را فراهم نمایند.


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...