کمک‌هزینه اقلام بهداشتی افراد دارای معلولیت دو برابر شد
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از دوبرابرشدن کمک‌هزینه اقلام بهداشتی افراد دارای معلولیت بسترگرا خبر داد و گفت: تا قبل از تیرماه کمک‌هزینه برای معلولان واجد شرایط، ۳۰۰ هزار تومان بود که اکنون به ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران به نقل از روابط عمومی بهزیستی، فاطمه عباسی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: این کمک‌هزینه برای افراد دارای معلولیت جسمی شدید و خیلی شدید، افراد دارای ضایعه نخاعی و افراد دارای بیماری‌های پوستی است که به طور مستمر باید از لوازم بهداشتی استفاده کنند.

 وی اضافه کرد: این افراد مشکلاتی مانند عدم کنترل دفع ادرار و مدفوع دارند یا چندمعلولیتی هستند به طور مثال معلولیت حرکتی به همراه معلولیت شناختی و رشد دارند یا مثلا دارای بیماری روانی مزمن هستند.

151 هزار نفر از کمک‌هزینه اقلام بهداشتی استفاده می‌کنند

 معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: همچنین خانواده‌هایی که دو یا چند فرد معلول در خانه نگهداری می‌کنند و توسط کمیته تشخیص معلولیت تائید شوند، کمک‌هزینه اقلام بهداشتی را دریافت می‌کنند و دیگر شدت معلولیت درنظر گرفته نمی‌شود.

 عباسی افزود: همچنین برای افراد کم‌درآمد و متوسط دهک‌های پایین نیز کمک هزینه اقلام بهداشتی پرداخت می‌شود. افراد دارای معلولیت که ظاهراً پردرآمد هستند اما شرایط خاص داشته باشند با تشخیص کمیته تشخیص معلولیت، شامل حال دریافت کمک‌هزینه اقلام بهداشتی می‌شوند. حدود ۱۵۱ هزار نفر از کمک‌هزینه لوازم بهداشتی استفاده می‌کنند و در این زمینه پشت‌نوبتی نداریم.


پشت‌نوبتی‌های دریافت کمک‌هزینه اقلام بهداشتی به صفر رسید

 معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: سالانه ۲۵۰۰ نفر دارای ضایعه نخاعی به افراد تحت پوشش بهزیستی اضافه می‌شوند و جزء افرادی هستند که معلولیت شدید و خیلی شدید دارند و شامل حال دریافت کمک‌هزینه اقلام بهداشتی می‌شوند. سال گذشته برای دریافت کمک‌هزینه اقلام بهداشتی، ۱۳۹ هزار نفر پشت نوبتی داشتیم اما امسال پشت نوبتی نداریم و هر کسی که شرایط داشته باشد می‌تواند کمک‌هزینه دریافت کند.

 وی یادآور شد: موارد ضایعه نخاعی ناشی از تصادفات، افتادگی از ارتفاع یا اتفاقات دیگر است و همه افراد دارای ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان قرار نمی‌گیرند و برخی از آن‌ها تمکن مالی دارند.

 عباسی، اقلام بهداشتی را شامل سوند فولی، کیسه کلستومی، پانسمان زخم بستر، پوشک خردسال، پوشک بزرگسال، پنبه بهداشتی و پماد ضد حساسیت برشمرد و گفت: پول این اقلام را به حساب فرد می‌ریزیم و خود فرد اقلام را می‌خرد. با توجه به تورم و گرانی اقلام بهداشتی پیگیر هستیم که از منابع دیگر مانند خیرین، اقلام بهداشتی را تهیه کنیم و در این زمینه به کمک خیرین نیاز داریم.


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...