1000 دانش‌آموز جنگ‌زده یمنی از حمایت تحصیلی یک مؤسسه خیریه اسلامی برخوردار شدند
نابودی بنای فیزیکی مدارس و کمبود کتاب و معلم در یمن، تحصیل را برای بسیاری از دانش‌آموزان این کشور جنگ‌زده، به آرزو تبدیل کرده است. موسسه‌ «الهيئة الخيرية الإسلامية العالمية» (مستقر در کویت) با همکاری آژانس توسعه بین‌المللی یمن، حمایت‌های لازم برای تحصیل هزار دانش‌آموز بی‌سرپرست و آواره از جنگ را فراهم آورده و برنامه‌های فرهنگی و علمی متنوعی را برایشان تدارک دیده است.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، یکی از بخش‌هایی که در یمن بیشترین آسیب از جنگ داخلی را متحمل شده است، آموزش و پرورش است. از سال 2015 در این کشور چنین آسیب‌هایی در حال وقوع است. به دلیل خراب‌شدن بسیاری از مدارس، تعطیلی آزمایشگاه‌ها، کمبود کتاب و لوازم‌التحریر و خروج هزاران معلم از شغل معلمی، دانش‌‌آموزان زیادی با بحران تحصیل مواجه شده‌اند. تا جایی که آموزش برای فرزندان خانواده‌های آواره، به رویایی دست‌نیافتنی تبدیل شده است.

 برای جلوگیری از ادامه‌ اثرات ناشی از جنگ‌های موجود در یمن، موسسه‌ «الهيئة الخيرية الإسلامية العالمية» (مستقر در کویت) برنامه‌ مدونی را طراحی نموده است. این موسسه از طریق برنامه‌های آموزشی خود از دانش‌آموزان بی‌سرپرست و آواره‌ی یمنی حمایت می‌کند. در این راستا خدمات آموزشی مشخصی برای دانش‌آموزان آسیب‌دیده‌ای در نظر گرفته شده است که در مقطع متوسطه ثبت‌ نام شده بودند. فرصت‌های آموزشی برای این طیف دانش‌آموزان برای سال 2023-2024 میلادی در نظر گرفته شده است.

 برنامه‌های جامع این موسسه‌ خیریه، شامل حمایت‌های مالی برای تأمین شهریه هزار دانش‌آموز یتیم در استان‌های مأرب، شبوه، تعز، حجه و حدیده می‌باشد. این موسسه‌ خیریه، به توزیع کیف و لباس فرم مدرسه با شعار «کویت کنار شماست» با همکاری آژانس توسعه بین‌المللی یمن پرداخت.

 علاوه بر آن، برنامه‌ مدونی که برای دانش‌آموزان یمنی تدارک دیده شده، شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌های تخصصی و رویدادهای آموزشی در زمینه‌ی ارتقای مهارت برای ایتام است. فعالیت‌های آموزشی و مهارتی از طریق تقویت دروس روش‌شناختی و آموزش‌های پیشرفته در زمینه‌های کامپیوتری، دوره‌های توسعه انسانی و دوره‌های آموزشی و فرهنگی به منظور ایجاد انگیزه برای ادامه مسیر تحصیلی و کسب موفقیت‌های علمی برجسته، برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است. 

 این برنامه‌ها جهت حمایت از بخش آموزشی دانش‌آموزان یمن و فراهم کردن فرصت‌های آموزشی برای یتیمان بی‌خانمان و تشویق آن‌ها به ادامه تحصیل و اصلاح استعدادهایشان تدارک دیده شده است. هدف از چنین پروژه‌هایی، افزایش انگیزه‌ی دانش‌آموزان برای یادگیری و ارتقای سطح پیشرفت تحصیلی آن‌ها برای رسیدن به مراتب علمی است. این برنامه‌ها با غلبه بر مشکلاتی که دانش‌آموزان با آن‌ها مواجه هستند، مهارت‌های تحصیلی و زندگی را برای آن‌ها فراهم می‌کند که با تمام توان و شایسته و کارآمد وارد آینده شوند.

منبع: سایت موسسه «الهيئة الخيرية الإسلامية العالمية»

گزارش از دکتر عاطفه جعفریان


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...