انجمن خیرین میراث‌ فرهنگی؛ فرصتی تاریخی برای ادای دین به مام وطن
علی دارابی؛ قائم‌مقام و معاون وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در مراسم آغاز به کار رسمی انجمن خیرین میراث‌ فرهنگی اظهار کرد: انجمن خیرین میراث‌ فرهنگی فرصتی تاریخی برای ادای دین و رسالت تاریخی همه ما به مام وطن و ایران بزرگ است و چه زیبا گفت شاعر و داستان‌سُرای بزرگ ایرانی، حکیم نظامی گنجوی که «همه عالم تن است و ایران دل، نیست گوینده زین قیاس خجل/ چون که ایران دل زمین باشد، دل ز تن به بود یقین باشد.»

 به‌ گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، علی دارابی؛ قائم‌مقام و معاون میراث‌ فرهنگی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، شامگاه شنبه چهارم آذر در مراسم آغاز به کار رسمی انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی که در هتل اسپیناس خلیج‌فارس تهران برگزار شد بیان کرد: اجتماع بزرگ امشب در تقویم مناسبت‌ها و رخدادهای ایران بزرگ ثبت و به یادگار خواهد ماند. جمعی از خَیّرین، نیکوکاران، هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران، مجریان، گزارشگران، اهالی رسانه و فعالان اقتصادی و کارآفرینان ایران در کنار مسئولان اتاق بازرگانی سراسر کشور به همراه مدیران و پیشکسوتان و جمعی از چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی در این اجتماع حضور دارند تا همه با هم «دست به دست هم دهیم به مهر» تا کنیم «میهن خویش را آباد».

 قائم مقام وزیر میراث‌ فرهنگی افزود: امشب آیین گشایش انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی ایران عزیز است و چه مبارک شبی است. همه شما بزرگواران از راه‌های دور و نزدیک آمده‌اید تا بگوییم میراث فرهنگی، هویت، پیشینه تاریخی و تمدن کهن و ممتاز ما ایرانیان است و بدان افتخار می‌کنیم.

پیام آیت‌الله مکارم شیرازی؛ سرمایه معنوی انجمن خَیّرین میراث فرهنگی

 وی با قدردانی از حمایت آیت‌الله مکارم شیرازی از فعالیت‌های انجمن اظهار کرد: از مرجع عالیقدر آیت‌الله مکارم شیرازی سپاسگزاری می‌کنم که در پاسخ به نامه اینجانب، هرگونه کمک به مرمت و بازسازی بناها و آثار تاریخی به‌ویژه آثار مذهبی از محل تبرعات مردمی را کاری شایسته دانستند؛ چراکه این مسئله، یک سرمایه بزرگ معنوی برای فعالیت‌های انجمن خَیّرین میراث فرهنگی محسوب می‌شود.

 دارابی تصریح کرد: هنگامی که از ایران و تمدن باشکوه آن سخن می‌گوییم، بحث ما درباره بیش از ۷ هزار سال قدمت تاریخی و بیش از یک میلیون سال سابقه سکونت بشری در آن است. ایران کشوری است که بیش از یک میلیون آثار تاریخی ارزشمند دارد که تاکنون فقط توانسته‌‎ایم ۳۵ هزار اثر آن را ثبت کنیم. ایران از حیث ثبت آثار در فهرست جهانی یونسکو جزو ۱۰ کشور نخست دنیا محسوب می‌شود.

 معاون میراث‌ فرهنگی وزیر میراث فرهنگی کشور بیان کرد: رابطه معناداری میان ثبت سایت‌های جهانی و افزایش توریسم و گردشگری، توسعه کسب و کارها، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی وجود دارد. از این رو، حفاظت و صیانت از میراث‌ فرهنگی، توسعه گردشگری و حمایت از صنایع دستی از رویکردهای مهم دولت سیزدهم و مجلس شورای اسلامی تلقی می‌شود.

حال بناها و آثار تاریخی ایران خوب نیست

 دارابی گفت: به‌رغم همه تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته که همه این اقدامات جای تشکر دارد، اما بودجه و اعتبارات میراث‌ فرهنگی بسیار محدود است که با آن اقدام قابل ملاحظه‌ای را نمی‌توان انجام داد و از این رو است که می‌گوییم «حال بناها و آثار تاریخی ایران خوب نیست» و نیاز به یک نهضت مردمی دارد.

 وی در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه ما ملتی متمدن و با فرهنگ بوده و هستیم اظهار داشت: ابوریحان بیرونی، منجم، ستاره‌شناس، ریاضی‌دان و دانشمند بزرگ ایرانی که لقب «همه چیز دان» به او داده‌اند، ۶۰۰ سال پیش از گالیله گفت زمین گرد است و ۵۰۰ سال پیش از کپرنیک می‌دانست که زمین به دور خورشید می‌گردد. از سوی دیگر، نخستین کسی بود که شعاع کره زمین را اندازه‌گیری کرد و انیشتن ۱۰۰۰ سال پس از او توانست «فوتون» اجزاء را کشف کند. با این حال آیا  می‌دانیم آرامگاه او کجا است؟ نظامی گنجوی، مولوی، سهروردی، امیرکبیر، رودکی، فارابی، سیدجمال‌الدین اسدآبادی، رئیس‌علی دلواری و ده‌ها تن دیگر از مفاخر این سرزمین را داریم اما چرا نباید یک موزه بزرگ از مشاهیر و مفاخر ایرانی داشته باشیم که نسل جوان ما با دیدن آن گنجینه‌های بزرگ بشری به هویت و تمدن خود افتخار کنند؟

 دارابی افزود: یکی دیگر از مفاخر بزرگ ایران، حکیم ابوالقاسم فردوسی بزرگ، خالق شاهنامه محسوب می‌شود که کتاب احوال ایرانیان یا شناسنامه ملی ما را نگاشته است. اثر حماسی‌ای که ۶۰ هزار بیت دارد و در آن ۲ هزار بار از واژه ایران و ۸۰۰ بار از عبارت خرد و خردورزی استفاده شده است. او امروز فخر جهان بشریت است، اما چرا نمی‌توانیم مجموعه بزرگ توس و آرامگاه او را ثبت جهانی کنیم؟

انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی نهاد غیردولتی، مردمی و نیکوکاری است

 قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با اشاره به وضعیت نامناسب بناهای تاریخی تصریح کرد: تخت جمشید، تخت سلیمان، حافظیه، آرامگاه سعدی، خیام و ... ، بناها و آثار تاریخی پُرافتخار ایران هستند، اما چنین وضعیتی دارند. آیا ما می‌توانیم ایران بدون آثار تاریخی و آثار تاریخی بدون ایران را تصور کنیم؟ میدان نقش جهان، عمارت عالی‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و بازار قیصریه بناهایی محسوب می‌شوند که اگر هر کشوری فقط یکی از آنها را داشت به خود می‌بالید، اما با کمال تأسف پدیده‌های طبیعی نظیر سیل، زلزله و فرونشست زمین تهدید بزرگی برای پایداری و برجای ماندن آنها شده است و هنگامی که خبری از ترک برداشتن دیوار یا سقفی از بناها را می‌شنویم بند دلمان پاره می‌شود. 

 معاون میراث‌ فرهنگی وزیر میراث فرهنگی در ادامه افزود: ۵۴ کاروانسرای تاریخی ایران را در چهل‌وپنجمین نشست عمومی کمیته میراث جهانی یونسکو در شهریور امسال در ریاض ثبت جهانی کردیم. پس از این اتفاق، صدها نفر از حاضران در سالن بیش از یک دقیقه به احترام ایران و ایرانی دست‌افشانی کردند؛ تشویق‌های مکرری که موجب شد حالمان خوب شود و افتخار کردیم که نماینده ملت شایسته ایران بودیم. اما نکته قابل‌توجه این است که برای ثبت این کاروانسراها که در ۲۴ استان کشور پراکنده‌اند باید سازوکاری فراتر از سازوکارهای دولتی ایجاد کنیم. ما در اجلاس ریاض شاهد این بودیم که دولت ایتالیا برای حفظ شهر ونیز و جلوگیری از خروج این شهر از ثبت جهانی، هزینه‌ها و تلاش‌های فراوانی را انجام داد. 

 دارابی تصریح کرد: البته غرض از بیان این مسائل، سیاه‌نمایی یا نادیده انگاشتن خدمات انجام شده  در این زمینه نیست. بلکه مسئله این است که در این اجتماع بزرگ که اعلام موجودیت انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی است باید صادقانه اما صریح سخن بگویم، وگرنه به وظیفه و رسالت تاریخی خود عمل نکرده‌ام.

انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی منشأ خدمات ماندگار می‌شود

 قائم مقام وزیر میراث‌ فرهنگی با اشاره به ساختار انجمن خَیّرین میراث فرهنگی بیان کرد: انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی یک نهاد غیردولتی، مردمی و نیکوکاری است و باید آن را مشابه جامعه خَیّرین مدرسه‌ساز و سلامت دانست که خوش درخشیدند و یادگارهای بزرگی را از خود بر جای گذاشتند. هدف ما این است که انجمن خَیّرین هم بتواند منشأ خدمات جاویدان و ماندگار در عرصه میراث‌ فرهنگی باشد تا تعبیر شاعر بزرگ‌ ایران‌زمین، ملک‌الشعرای بهار که می‌گوید «دیگران کاشتند ما خوردیم، ما بکاریم و دیگران بخورند» تحقق یابد.

 وی در ادامه افزود: انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی با حمایت شخص رییس جمهور جناب حجت‌الاسلام دکتر رئیسی که فرمودند من از ایده عالی و کار شما قدردانی و حمایت می‌کنم و اهتمام، راهنمایی و پیگیری‌های مکرر و پشتیبانی‌های بی‌دریغ جناب مهندس سیدعزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تشکیل شد.

 دارابی اظهار داشت: هیئت مؤسس برای این مهم همت کردند و جمعی از مدیران و دوستان افتخار دادند تا به عنوان اعضای هیئت مؤسس، مقدمات اخذ مجوز، نهایی کردن اساسنامه، ثبت شرکت‌ها و افتتاح حساب را انجام دادند. وضعیت هیئت‌مدیره موقت نیز به اینصورت است که بنده به عنوان رییس هیئت مؤسس و مدیرعامل، برای انجام تشریفات قانونی، عضوگیری، تشکیل مجمع عمومی و انتخابات هیئت‌مدیره، به فعالیت خواهم پرداخت.

 معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: در اینجا باید مراتب قدردانی خود را از تمام خَیّرین اعلام کنم. بسیار خرسندم که اعلام کنم از زمان اعلام این نشست، از جمع افراد حاضر، عزیزانی اعلام کرده‌اند که بخشی از هزینه آموزش امر موزه‌داری کشور، شامل بورسیه کردن، اعزام به خارج برای دوره‌های آموزشی و آوردن اساتید به ایران و ... را تقبل خواهند کرد. دو تن از فعالان اقتصادی که در جمع ما حضور دارند، تمام هزینه‌های ساخت و احداث موزه بزرگ شهر خودشان را تقبل کرده‌اند و یکی دیگر از عزیزان برای قلعه الموت که در فهرست نامزدهای ثبت جهانی است اعتبار لازم را تأمین کرده‌ است. افزون بر این، دو نفر از دوستان نیز بخشی از هزینه خرید و تجهیزات صوتی و حفاظتی بناهای تاریخی بزرگ را تقبل کرده‌اند. انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی یعنی همین و درود خدا بر این عزیزی که برای کار خیر پیش‌قدم شده‌اند.

نهضت بزرگ مردمی‌سازی میراث‌ فرهنگی را بنا کنیم

 دارابی خطاب به نیکوکاران و خیران گفت: شما گرامیان که در این مراسم حضور دارید، جمعی از مولدان ثروت، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی، رؤسا و اعضای محترم اتاق بازرگانی، فعالان حوزه گردشگری، کسب‌وکار، برج‌سازی، شهرسازی و معماری، همگی دلسوزانی محسوب می‌شوید که در این مراسم حضور دارید. در ایجا از همه نیکوکاران، خیرین، هنرمندان و اصحاب رسانه دعوت می‌کنم تا در راستای بنا کردن نهضت بزرگ مردمی‌سازی میراث‌ فرهنگی از طریق انجمن خَیّرین میراث فرهنگی بکوشیم.

 وی در ادامه افزود: ما ایرانیان سنت حسنه، وقف، نذر، هبه، صدقه، احسان، اهداف بشردوستانه و انفاق را همواره سرلوحه خود قرار داده‌ایم. از این رو، بسیاری از بناها، مجموعه‌های تاریخی، مدارس، مساجد، بیمارستان‌ها و خانه‌ها که از گذشته به یادگار مانده، محصول همین رویکرد بوده است.

 دارابی در انتهای صحبت‌های خود بیان کرد: انجمن خَیّرین میراث‌ فرهنگی فرصتی تاریخی برای ادای دین و رسالت تاریخی همه ما به مام وطن و ایران بزرگ است و چه زیبا گفت شاعر و داستان‌سُرای بزرگ ایرانی، حکیم نظامی گنجوی که «همه عالم تن است و ایران دل، نیست گوینده زین قیاس خجل/ چون که ایران دل زمین باشد، دل ز تن به بود یقین باشد.»


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...