انتشار دومین شماره «پژوهشنامه مطالعات وقف و امور خیریه»
دومین شماره «پژوهشنامه مطالعات وقف و امور خیریه» منتشر شد. این نشریه، اولین پژوهشنامه دانشگاهی است که با کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با موافقت اصولی دانشگاه اصفهان، با حمایت بنیاد خیریه راهبری آلاء و  پژوهشکده مطالعات وقف و نیکوکاری (خیر ماندگار) منتشر می‌شود.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، دومین شماره «پژوهشنامه مطالعات وقف و امور خیریه» منتشر شده است.

 این نشریه، اولین پژوهشنامه دانشگاهی است که با کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور تخصصی به مسائل و چالش‌های حوزه خیر و نیکوکاری می‌پردازد. 

 این نشریه که به‌صورت دو‌فصلنامه منتشر می‌شود، تلاش می‎‌کند ضمن انتشار دستاوردهای اصیل پژوهشی مرتبط با وقف و امر خیر، به مسئله‌یابی و حل مسائل این حوزه و ایجاد ارتباط علمی فعال بین پژوهشگران کمک کند. «پژوهشنامه مطالعات وقف و امور خیریه» از سال 1402 ضمن موافقت اصولی با دانشگاه اصفهان، با حمایت بنیاد خیریه راهبری آلاء و پژوهشکده مطالعات وقف و نیکوکاری (خیر ماندگار)، منتشر می‌شود. 

 از جمله محورهای مورد توجه نشریه برای انتشار مقاله می‌توان به پژوهش های اقتصادی و مدیریتی امر خیر، پژوهش‌های تاریخی و تمدّنی امر خیر؛ پژوهش‌های دینی و حقوقی امر خیر و پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی امر خیر اشاره کرد. 

در شماره دوم این پژوهشنامه، 12 مقاله پژوهشی منتشر شده‌اند که عبارتند از: 

 1. آینده‌پژوهی خیریه‌ها و خیرخواهی در شهر تهران: علیرضا اسکندری نژاد؛ مهری بهار؛ مجید ولی محمدی؛ فرزین مؤذن‌زاده
 2. مطالعه کارکردهای رادیو در مناسک‌سازی امور خیریه و پویشگری دینی – اجتماعی: ویدا همراز
 3. تأملی بر اختلاف در تفسیر شروط انتخاب متولیان در موقوفات اولادی (نمونه موردی: موقوفه اولادی قلعه صدری قم): علیرضا زبرجدی؛ ساسان طهماسبی؛ ابوالفضل حسن‌آبادی
 4. تحلیل مقایسه‌ای‌ سرمایه اجتماعی در شبکه سازمان‌های خیریه: نسیم غنبرطهرانی؛ آزاده شریفی پور؛ محمد وحید سبط
 5. توسعه مدل عامل‌بنیان تأثیر توزیع مناسب منابع خیریه‌ها بر نابرابری اقتصادی: سعید عبدالحسینی قهساره؛ سعید علی‌خاصی؛ بابک امینی؛ امیر حیدری
 6. نظریه‌ها و شواهد تخلیه انگیزشی در مشارکت امر خیر: به سوی یک نظریه اسلامی: وحید مقدم؛ مرجان اسماعیلی کرباسی
 7. جایگاه نهادهای خیریه در الگوهای حکمرانی: واکاوی چالش‌های موجود در نظام حکمرانی ایران: حبیب‌الله رعنایی‌ کردشولی؛ رضا دهاز
 8. بررسی تأثیر رهبری اصیل بر اعتماد سازمانی کارکنان (مطالعه موردی: خیریه‌های شهر اصفهان): مجتبی فرخی؛ زینب امیری
 9. آموزش نیکوکاری در مدارس دوره ابتدایی ایران: لیلا عیاری؛ نعمت الله موسی پور
 10. چالش تنظیم‌گری در حکمرانی امر خیر و داوطلبانه: محمدرضا پویافر؛ زینب محمدزاده
 11. حکمرانی وقف و تولید فضاهای شهری درکرمانشاه: وکیل احمدی؛ امید منصوری؛ نادیه رضایی
 12. شناسایی پیشایندهای ارزش‌آفرینی سازمان بسیج سازندگی در توسعه کسب‌وکارهای خانگی به‌منظور محرومیت‌زدایی: رسول عباسی؛ محمدرضا فلاح؛ عاطفه اکبری کجانی

 علاقه‌مندان برای مطالعه نسخه کامل مقالات شماره دوم، می‌توانند به وبگاه «پژوهشنامه مطالعات وقف و امور خیریه» به نشانی زیر مراجعه کنند: 

https://ecs.ui.ac.ir/issue_4892_4956.html

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...