نگاهی به نخستین خیریه مجازی مسئله‌محور کشور
انجمن خیریه همت جوانان با جذب بیش از ۱۸۷ میلیارد ریال کمک نقدی مردمی در طی ده سال به طور متوسط هر روز یک مساله از یک خانواده مددجو را رفع کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، انجمن خیریه همت جوانان با هدف نهادینه‌سازی و ترویج فرهنگ دینی انسانی خیریه با دو اولویت تهیه جهیزیه و کمک‌های درمانی برای خانواده‌های نیازمند تاسیس شده است. این خیریه که به به هیچ نهاد یا مجموعه دیگری وابستگی ندارد از 14 شهریور ۱۳۹۰ کار خود را آغاز کرد.

هیئت موسس و امنا

انجمن خیریه همت جوانان به همت مهدی قمصریان و زینب رشیدی مهرآبادی تاسیس شده است وهیئت امنای  این خیریه عبارتند از زینب رشیدی مهرآبادی، مهدی قمصریان، میلاد حسینی، مهدی مکاری امیری، علی نوروزی، مجید صداقت زاده، وحید قربانی، محمدحسین مجمع الصنایع و حسین نظریان. مهدی قمصریان، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل خیریه و زینب رشیدی مهرآبادی نایب رئیس هیئت مدیره خیریه همت هست. خزانه دار این خیریه، میلاد حسینی و بازرس اصلی آن نیز مهدی مکاری امیری هستند.

مجوزهای قانونی

مجوز انجمن خیریه همت جوانان پس از طی مراحل مقدماتی در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی و ارسال نامه درخواست ثبت مجوز به پلیس امنیت ناجا و تائید سوابق موسسین از نیروی انتظامی با شماره ۱۱۸۰۸اخذ شد.همچنین موسسه غیرتجاری به نام انجمن خیریه همت جوانان در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به شماره ۲۹۹۰۰ و با شناسه ملی ۱۰۳۲۰۸۱۳۲۹۶ در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۱ ثبت شده است.

شکل گیری ایده تشکیل«همت» با یک پیامک

مهدی قمصریان متولد ۲۴ خرداد ۱۳۶۰ در محله بلواز ابوذر تهران است. کارشناسی مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی دارد. قمصریان کار را از آموزش و پرورش آغاز کرد. اما بعد از آن وارد رسانه وخبر گزاری مهر شد. بعد از آن در چندین روزنامه به صورت حق التحریر و ثابت فعالیت های رسانه‌ای خود را ادامه داد.

ایده تشکیل خیریه همت ابتدا با یک پیامک برای تهیه یخچال یک جهیزیه شکل گرفت.  قمصریان در این باره گفته است" ۱۳ شهریور ۹۰ یک پیامکی برای من آمد که نوشته بود می خواهیم برای یک جهیزیه یخچال بگیریم. ۳۰۰ هزارتومان کم داریم. اتفاقا در آن دوره در شرایطی بودم که شرایط مالی خیلی مناسبی نداشتم. گفتم من همین کار را انجام بدهم و برای عده ای از دوستانم بفرستم. متن پیامک را عوض کردم و یک متن مرتب تر نوشتم و گفتم: « هرکی پایه س. بسم الله، همت کنید این پول جمع بشود. به فاصله نیم ساعت این پول جمع شد و من به دوستم اطلاع دادم.»"

تلاش برای مشارکت همه اقشار جامعه

 موسسین این خیریه ازهمان قدم اول طبق آنچه در اسلام و فرهنگ ایرانی وجود دارد مبنا را توجه به پیرامون خود گذاشتند و در درجه اول بحث خانواده و سپس حلقه‌های بعدی مانند دوستان و آشناسان  را مورد نظر و توجه قرار دادند.

اصل مهم در خیریه همت جوانان بر پایه مشارکت است . تلاش موسسین این خیریه در جهت جلب مشارکت حداکثری از همه اقشار جامعه است نه یک قشر خاص. در حقیقت این خیریه به ‌دنبال شناسنامه‌دار کردن خیّرین نیست بلکه در نظر دارد زمینه کمک رسانی و مشارکت  هر کسی با هر میزان و توانی را فراهم کند.

جذب بیش از ۱۸۷ میلیارد ریال کمک نقدی مردمی در ده سال

خیریه همت  در سالروز ده سالگی تاسیس خود با انتشار گزارشی از عملکرد خود اعلام کرد که در این سال ها با جذب بیش از ۱۸۷ میلیارد ریال کمک نقدی مردمی به طور متوسط هر روز یک مساله از یک خانواده مددجو را در موضوعاتی همچون درمان، کمک ضروری، جهیزیه، کمک ودیعه مسکن، ارزاق و اطعام و آزادی زندانی نیازمند حل و فصل کرده است.

به گفته مهدی قمصریان، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن خیریه همت جوانان، این خیریه در ده سال ابتدای فعالیت خود موفق شده بیش از ۳۴۲۱ پرونده از درخواست های نیازمندان آبرومند را رسیدگی و اقدام لازم و موثر در خصوص آنان را اجرایی کند و مجموع ارزش ریالی اقدامات انجام شده در این مدت بیش از ۱۸۷ میلیارد ریال بوده است که تمامی این اعتبار با مشارکت کاربران حقیقی این خیریه تامین شده است.

«همت» نخستین خیریه مجازی مساله محور کشور

انجمن خیریه همت جوانان به عنوان نخستین خیریه مجازی مساله محور کشور به موازات کمک های نقدی و بسته های ارزاق معیشتی با بهره گیری از شبکه اجتماعی ایجاد شده میان مردم توانسته است با جمع آوری کمک‌های غیرنقدی نیکوکاران، از جمله لباس، کالاهای الکترونیک و لوازم منزل در راستای حل مشکلات مددجویان نیز گام های خوبی بردارد.

مهدی قمصریان اظهار داشته که تاکنون خیریه همت کمکی از نهادهای حمایتی و موسسات حقوقی دریافت نکرده است و شفافیت ویژه و اطلاع رسانی خیریه همت از اقدامات خود که با هم افزایی رسانه ها و کاربران دنبال می شود را اصلی ترین دلیل حسن اعتماد مردمی به این انجمن ذکر کرده است. 

انجمن خیریه همت جوانان با سایت‌ها و رسانه‌های مختلف همکاری می‌کند و در این سالها یکی از اخبار مهم آن که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت، فروش دیواری به قیمت 110 میلیون تومان به منظور تهیه بسته های ارزاق در ماه مبارک رمضان برای نیازمندان در سال 1393 بود.برنامه ای با عنوان« خوبی از خودتونه» در شبکه دو سیما با همکاری خیریه همت پخش شد و تعداد زیادی از هنرمندان و افراد برجسته روی یک دیوار  یادگاری نوشتند.

فروش دیواری با قیمت 110 میلیون با هدف تهیه سبد ارزاق

یک جشن گلریزان برای فروش دیوار یادگاری به منظور تهیه بسته های ارزاق برای نیازمندان در سالن همایش های شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حضور چهره هایی چون "مهرداد بذرپاش"، "لیلا بلوکات"، "محمود معصومی"، "صادق ورمزیار"، "سید دانیال معین آل داوود" و "مهدی آذرمکان مدیر گروه اجتماعی شبکه دوم سیما" برگزار شد.

در این جشن دیوار یادگاری از 50میلیون تومان پیشنهاد به مزایده گذاشته شد، بعد از این پیشنهاد فردی 50میلیون تومان را پذیرفت و فردی از خیریه باقیات الصالحات امام رضا(ع) به ‌نیت امام رضا 80میلیون تومان را پیشنهاد داد که در نهایت با قیمت 110میلیون تومان برای تهیه بسته‌های 300هزار تومانی ارزاق ماه مبارک رمضان فروخته شد. این خبر بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشت.

مدیرعامل انجمن خیریه همت جوانان چابک‌سازی و دهک‌سازی هزینه‌ها را دو عامل مهم در اقدامات موثر این خیریه دانسته و اذعان کرده است: تلاش ما استفاده بهینه از منابع موجود برای کمک به نیازمندان و رفع مشکلات آنهاست. برخی از محققان ما حتی در مسافت دور برای کمک به نیازمندی می‌روند و بعضی از آنها  به ‌دنبال خرید دارو برای بیماران نیازمند ازهیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

راه‌های ارتباطی

با توجه به اینکه خیریه همت اولین خیریه تمام دیجیتالی در ایران است، راههای ارتباطی نیز در فضای مجازی تعریف شده اند.علاقه مندان جهت ارتباط مستقیم با خیریه همت و دست اندرکاران میتوانند از طریق روش های ذیل اقدام نمایند.

آدرس های وب سایت:

www.hemmat110.com

www.hemmat110.ir

شماره پیامک:

۳۰۰۰۱۰۴۰

پست الکترونیک:

info@hemmat110.ir

کد پستی:

۱۱۵۱۸۸۷۳۶۱

نشانی:

تهران میدان امام حسین علیه السلام خیابان مازندران کوچه شهید نصرآبادی بن بست سیمین پ۲

تلفن:

۰۲۱۷۷۵۲۷۳۲۰

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...