۴۰ هزارنفر تحت پوشش موقوفات تحصیلی هستند
مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه ۴۰ هزار نفر تحت پوشش موقوفات تحصیلی هستند، گفت: مشارکت‌های این سازمان در اشتغال، مهارت‌آموزی و کارآفرینی از ماموریت‌های مهم و اساسی در سال جهش تولید با مشارکت مردمی است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران به نقل از خبرگزاری برنا، رضا معممی‌مقدم؛ مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به نام سال ۱۴۰۳ که جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری شده است، گفت: ما در اداره کل اجتماعی و مشارکت‌های سازمان دارای دبیرخانه اربعین و ۳۵۰ موکب که زیر نظر ما فعالیت می‌کنند، هستیم.

 وی ادامه داد: از این تعداد ۶۷ موکب دار در خارج از کشور و بقیه آنها داخل ایران هستند که هزینه فعالیت این موکب‌ها از محل مشارکت مردم و موقوفات سید‌الشهداء (ع) مانند تعزیه‌خوانی و روضه‌خوانی تهیه می‌شود. به طور مثال در سال گذشته بالغ بر ۹۷ میلیارد تومان هزینه شد که ۷۰ درصد آن از طریق مشارکت‌های مردمی تامین و ۳۰ درصد از موقوفات تهیه می‌شود. 

 طرح «زائراولی» به مشهد هر سال انجام می‌شود

 معممی مقدم با بیان اینکه از دیگر برنامه‌های اداره امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه این است که از عواید موقوفات مرتبط، افراد واجد شرایط را در قالب طرح «زائر اولی» به مشهد اعزام می‌کنیم، تصریح کرد: هرسال براساس منابع موجود افراد واجد شرایط را از اقشار مختلف مانند پارکبان‌ها، کادر بهداشت و درمان و کسانی که زیر مجموعه سازمان بهزیستی هستند، شناسایی و به سفرمشهد مقدس و عتبات عالیات اعزام می‌کنیم که این سفر‌ها در ماه آبان انجام می‌شود. 

 سفر به مشهد در ۳ روز و سفر عتبات به مدت یک هفته است

 وی ادامه داد: برای سفر مشهد سال گذشته براساس منابع موجود تا ۱۲۰۰ نفر اعزام داشتیم همچنین برای عتبات نیز ۵۵۰ نفر را به صورت فردی اعزام کردیم که در این رابطه باید بگویم، ما امکان اعزام خانوادگی را نداریم چراکه اعزام خانوادگی باعث می‌شود افراد کمتری تحت پوشش قرار گیرند. سفر‌های ما به مشهد در مدت زمان سه روز است و برای سفر عتبات به مدت یک هفته در آذرماه انجام می‌شود. 

 ۴۰ هزار نفر برای موقوفات تحصیلی تحت پوشش داریم

 مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه از ارائه تسهیلات به افراد تحت حمایت سازمان اشاره کرد و افزود: یکی از برنامه‌های ما طرح «مهر تحصیلی» است که از موقوفات مرتبط انجام می‌شود که در این طرح اقلام تحصیلی مثل نوشت‌افزار، تهیه کیف و دفتر برای چندین هزار دانش آموز که شناسایی آنها از طریق گروه‌های مردمی، کمیته امداد، بهزیستی و آموزش و پرورش است در سطح کشور توزیع می‌شود.

 وی ادامه داد: البته باید به این نکته اشاره کنم که سالانه حدود ۴۰ هزار نفر برای موقوفات تحصیلی تحت پوشش قرار می‌گیرند. در راستای حفظ کرامت دانش آموزان نیازمندی که بهره‌مند این طرح هستند، هیچ نام و نشانی از اوقاف روی بسته‌های اهدایی درج نمی‌گردد. اجرای این طرح از ابتدای ماه شهریور آغاز می‌شود و بسته‌های تحصیلی به همه استان‌ها نیز ارسال می‌شود. 

  ۲۰ میلیارد تومان هزینه برای اجرای طرح مهرتحصیلی در سال جاری

 مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۲ میلیارد تومان برای طرح مهرتحصیلی هزینه شده است، گفت: امسال ۲۰ میلیارد تومان هزینه برای اجرای طرح مهرتحصیلی پیش بینی شده است.


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...