استانداردهای مبارزه با پولشویی باید در خیریه‌ها رعایت شود
هادی خانی، معاون وزیر اقتصاد اظهار کرد: اطلاعات و دیتای  تمام خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه را به دست آوردیم و به زودی  محدودیت‌هایی برای خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه مظنون اعمال می‌شود.  تمام خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه که مجوز ندارند یا علیرغم داشتن مجوز، الزامات و استانداردهای مبارزه با پولشویی را رعایت نمی‌کنند و نکرده‌اند به عنوان اشخاص مظنون به پولشویی تحت اعمال محدودیت‌ها قرار  می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، هادی خانی، معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی اظهار کرد: اطلاعات و دیتای تمام خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه را به دست آوردیم و به زودی محدودیت‌هایی برای خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه مظنون اعمال می‌شود. تمام خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه که مجوز ندارند یا علیرغم داشتن مجوز، الزامات و استانداردهای مبارزه با پولشویی را رعایت نمی‌کنند و نکرده‌اند به عنوان اشخاص مظنون به پولشویی تحت اعمال محدودیت‌ها قرار می‌گیرند.

هادی خانی، معاون وزیر اقتصاد درباره خروج کارتخوان از کشور و استفاده از آنها در کشورهای خارجی به ویژه در کشورهای  همسایه و انجام داد و ستد با این کارتخوان‌ها اظهار کرد: در مرکز اطلاعات مالی نزدیک به ٢۶ پروژه را تعریف کردیم که بحث کارتخوان‌ها، رمز‌ارزها، ارز، صندوق‌های قرض‌الحسنه و خیریه‌ها از جمله این پروژه‌ها هستند که مورد بررسی در مرکز قرار می‌گیرند. 

وی ادامه داد: بحث خروج کارتخوان‌ها از کشور  و استفاده از آن در کشورهای همسایه در دستور کار مرکز اطلاعات مالی قرار دارد و در گام اول در بررسی این پروژه‌ها باید از شگردها، سوء استفاده و  سوء جریان‌هایی که در این حوزه وجود دارد باید به شاخص‌های کشف و این شاخص‌ها را ابلاغ کنیم. یا اگر پیش از این ابلاغ شده آن نسخه را بازنگری و در نهایت مسیر جریان دریافت گزارش مشکوک را باز کنیم و این گزارش‌ها را در  اختیار مراجع قضایی قرار دهیم تا به آن ورود کنند.

رییس مرکز اطلاعات مالی با بیان اینکه انجام این مهم یک اقدام مشترک بین مرکز و تمام دستگاه‌های حاکمیتی است، افزود: مبارزه با پولشویی یک اقدام ملی است و یک مرکز اطلاعات مالی نمی‌تواند به تنهایی با پولشویی مبارزه کند و آن را کاهش دهد. 

معاون وزیر اقتصاد همچنین درباره خیریه‌های مشکوک به پولشویی هم گفت: در تمام حوزه‌ها و بخش‌ها احتمال بروز و انجام  سوء جریان‌ها و انحرافات وجود دارد از جمله در صندوق‌های قرض‌الحسنه و  خیریه‌ها. البته نمی‌توان گفت در تمام صندوق‌ها و خیریه‌ها این اقدامات سوء  انجام می‌شود.

خانی ادامه داد: اطلاعات و دیتای تمام خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه را به دست آوردیم و به زودی محدودیت‌ها  برای خیریه‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه مظنون اعمال می‌شود. تمام خیریه و  صندوق‌های قرض‌الحسنه که مجوز ندارند یا اگر مجوز دارند اما الزامات و  استانداردهای مبارزه با پولشویی را رعایت نمی‌کنند و نکرده‌اند به عنوان  اشخاص مظنون به پولشویی تحت اعمال محدودیت‌های قرار می‌گیرند.

وی  در پاسخ به این سوال که تا کنون چه تعداد افرادی مظنون به پولشویی در کشور شناسایی شده‌اند، تاکید کرد: با همکاری قوه قضائیه تا کنون هزار و ٢٠٠ نفر محکوم به پولشویی شده‌اند.

منبع: شرق به نقل از ایلنا

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...