اهدای خون بانوان ایرانی در پویش «مهر فاطمی» / زنان پنج درصد از اهداکنندگان خون در کشور هستند
سخنگوی سازمان انتقال خون از اجرای پویش «مهر فاطمی» با شعار «بانوی ایرانی، نبض زندگی و اهدای خون» در مراکز اهدای خون سراسر کشور خبر داد. وی همچنین اذعان کرد در حال حاضر متأسفانه تنها پنج درصد از اهداکنندگان خون در  کشور، زنان هستند در حالی که در دوران دفاع مقدس، نیمی از اهدای خون کشور به زنان تعلق داشت.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران به نقل از روابط عمومی سازمان انتقال خون، دکتر بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: بانوان در تمامی ابعاد زندگی از مشاغل و اصناف حمایت خود را از خانواده، فرهنگ و سلامت نشان داده‌اند چنانکه بسیاری از بانوان در مشاغلی چون معلمی، پرستاری، مشاوره و امدادگری شاغل هستند و در خانواده نیز نقش مهمی در مراقبت از سلامت و ترویج رفتارهای سالم ایفا می‌کنند.

 سخنگوی سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: متاسفانه با وجود مشارکت مناسب مردم در اهدای خون، سهم مشارکت بانوان در این زمینه در ایران بسیار پایین است. به نحوی که تنها حدود پنج درصد از اهداکنندگان خون در سراسر کشور را دختران و زنان تشکیل می‌دهند.

 وی این امر را خلاف روحیه بانوان ایرانی که در تمامی فعالیت‌های انسانی، ارزشی و خیرخواهانه پیشتاز هستند، دانست و افزود: دلیل اصلی این عدم استقبال، برخی باورهای نادرست در مورد اهدای خون بانوان است.

 دکتر حاجی بیگی با اشاره به توجه ویژه سازمان به بهبود سطح مشارکت بانوان در امر اهدای خون گفت: اگر یک زن در خانواده به جمع اهداکنندگان خون بپیوندد، در فرهنگ‌سازی این امر انسان‌دوستانه میان دیگر اعضای خانواده و جامعه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 سخنگوی سازمان انتقال خون بیان کرد: به همین منظور «پویش مهر فاطمی» با شعار «بانوی ایرانی، نبض زندگی و اهدای خون» در بازه زمانی شهادت حضرت فاطمه (س) تا ولادت آن بانوی بزرگوار و روز مادر در تمامی مراکز اهدای خون سراسر کشور برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: هدف این است که بانوان این آب و خاک با یادآوری سیره دخت نبی اکرم (س) و حمایت‌ها و رشادت‌هایی که در سال‌های نه چندان دور در زمان دفاع مقدس زنان ایران از خود نشان دادند و نیمی از اهدای خون را در همان سال‌ها به عهده داشتند، برای حمایت از کودکان، بانوان باردار و همه بیماران نیازمند به خون آستین بالا بزنند و یک بار دیگر ظرفیت خود را در حمایت و سخاوت به اثبات رسانند.

                                                                                      

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...