لزوم راه‌اندازی شبکۀ دانشجویی خیرین در دانشگاه‌ها
مصطفی زمانیان، دبیر ستاد خیرین وزارت علوم بر لزوم راه‌اندازی شبکۀ دانشجویی خیرین در دانشگاه‌ها تأکید کرد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران به نقل روابط عمومی وزارت علوم، نشست شورای هماهنگی خیرین منطقه ۶ کشور به میزبانی دانشگاه اصفهان به منظور هم‌افزایی درباره جلب مشارکت حامیان دانشگاهی و برگزاری انتخابات شورای خیرین منطقه ۶ کشور با حضور رئیس مرکز برنامه‌ریزی استراتژیک ریاست جمهوری، روسای دانشگاه‌ها، خیرین و مدیران عامل بنیاد حامیان منطقه ۶ کشور برگزار شد.

 مصطفی زمانیان، دبیر ستاد خیرین وزارت علوم و رئیس مرکز برنامه‌ریزی استراتژیک ریاست جمهوری در این نشست با اشاره به فلسفه تشکیل نشست‌های منطقه‌ای در حوزه خیرین گفت: دانشگاه، کارخانۀ انسان‌سازی است و به غیر از فضای کالبدی که شامل آزمایشگاه و کتابخانه است، نیازمند روح انسان‌سازی است. متاسفانه به علت عدم توانایی دانشجویان در تامین مخارج تحصیلی،‌ گرایش به دانشجوشدن کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: باید در دانشگاه‌ها شبکه دانشجویی خیرین راه‌اندازی شود. باید انجمن فارغ‌التحصیلان در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شود تا از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشجویان فارع‌التحصیل در دانشگاه‌ها بهره ببریم و برای جریان‌ها و مشکلات جامعه دانشگاهی راه‌حل بیابیم.

 رئیس مرکز برنامه‌ریزی استراتژیک ریاست‌جمهوری با بیان ضرورت حضور اعضای هیئت علمی در شبکه خیرین تصریح کرد: در نظر گرفتن اصول طراحی بنیاد حامیان، تنوع بخشیدن به ساز و کار‌های جذب خیرین، بهره‌وری از روش‌های نوآورانه در فعالیت‌های عمرانی دانشگاه‌ها از جمله ویژگی‌های یک بنیاد حامیان حرفه ای ست.

 زمانیان خاطرنشان کرد:  یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم جذب ظرفیت‌ها و مشارکت‌های مردمی است. به همین واسطه خیرینی که در پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی که بیش از ۵۰ درصد از آن‌ها ساخته شده باشد کمک کنند، تا سقف ۵۰ درصد، معادل مالیات آن‌ها محسوب خواهد شد.

 در ادامه این جلسه، صباحی، عضو هیئت‌مدیره بنیاد حامیان دانشگاه اصفهان، هدف از تشکیل شورای خیرین مناطق ۹ گانه آموزش عالی کشور در حوزه خیرین را هم‌افزایی و انتقال تجارب بوسیله مشورت و ساماندهی فعالیت‌های بنیاد حامیان دانشگاه‌ها دانست و گفت: امید است با برگزاری این نشست‌ها، بنیاد‌های حامیان تشکیل شده در دانشگاه‌ها بتوانند با یکدیگر ارتباط سازنده برقرار کنند. هدف از تشکیل بنیاد حامیان بسترسازی برای حضور خیرین در دانشگاه‌ها و تقویت ارتباط دانشگاه و جامعه بوده است

وی تصریح کرد: هسته اصلی بنیاد حامیان، خیرین هستند. باید بستر برای ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه و جامعه فراهم شود؛ باید گسست و فاصله‌ای که مابین دانشگاه و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ایجاد شده رفع شود و از ظرفیت‌های دانشجویان در زمینه رفع مشکلات استفاده شود.

حسین هرسیج، رئیس دانشگاه اصفهان نیز این نشست را موجب تعامل و بصیرت‌افزایی مدیران عامل بنیادهای حامیان دانشگاه‌ها و مراکز علم و فناوری ایران عنوان کرد و گفت: امید است این‌گونه جلسات تداوم داشته باشد چرا‌ که موجب همگرایی و هماهنگی بین بنیادهای حامیان و خیرین و دانشگاه، شناسایی مشکلات و معضلات و انتقال تجارب بوسیله مشورت می‌شود. انتظار ما از مسئولین، کمک به رشد و تداوم فعالیت‌های خیرین گرامی است

در ادامه نشست روسای دانشگاه‌ها، خیرین و مدیر عامل بنیادهای حامیان منطقه ۶ کشور به ذکر تاریخچه شکل گیری بنیاد حامیان در دانشگاه‌ها و همچنین ذکر دستاورد‌ها و فعالیت‌ها و البته اشاره به مشکلات و معضلات پیش روی خیرین پرداختند.

محمد الماسی و محمد خداداد، نمایندگان بنیاد حامیان دانشگاه کاشان، علاوه بر ذکر اقدامات انجام‌شده توسط خیرین در دانشگاه کاشان، خیرین را هسته اصلی بنیاد حامیان نامیدند و خواستار مشارکت هرچه بیشتر دولت در ارتقای توانمندی‌های دانشگاه و همراهی شایسته تر دولت با خیرین بودند.

بیات از بنیاد حامیان دانشگاه صنعتی اصفهان، هماهنگی و همگرایی بین دانشگاه‌ها و سوق‌دادن خیرین به سوی حمایت از دانشگاه‌ها را ضروری و یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی در جامعه را میزان سرمایه‌گذاری اجتماعی توسط بنیاد‌های غیر دولتی دانست.

کمال، مدیرعامل بنیاد حامیان دانشگاه اصفهان با بیان تاریخچه فعالیت خیرین در دانشگاه اصفهان و ذکر اقدامات آن‌ها از جمله فعالیت در زمینه پژوهش، احداث خوابگاه و دانشکده گفت: ضروری است فرهنگ خیّرداری و خیّریاری در دانشگاه‌ها رایج شود و شایسته است دولت از پروژه‌های خیرین حمایت کند و بستر لازم را برای حمایت از پروژه‌های مشارکتی فراهم کند.

منبع: خبرگزاری فارس

                                                                                  

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...