آزادی 83 زندانی جرائم غیر عمد با هزینۀ ترحیم متوفیان اردبیلی
مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل گفت: ۲۵ خانواده، هزینه‌های احسان مراسم ترحیم متوفیان خود را برای آزادی ۸۳ زندانی مالی و جرایم غیر عمد اختصاص داده‌اند.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، کریم‌الله محبوبی اُناری؛ مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل در نشست خبری در ستاد دیه استان گفت: ستاد دیه در استان از سال 1381 تأسیس شده است و تاکنون با تلاش و کمک‌های مالی این ستاد، چهارهزار و ۴۷۲ زندانی جرائم غیر عمد و مالی با محکومیت ۶ هزار و ۷۳۰ میلیارد ریال از زندان‌های استان آزاد شده‌اند.

 وی افزود: از سال 1398 تاکنون ۳۰۵ زندانی جرائم غیر عمد و مالی نیز با محکومیت کلی ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال، بدون پرداخت کمک مالی و فقط از طریق مشاوره حقوقی و مددکاری قضایی از زندان‌های استان آزاد شدند.

 محبوبی به برگزاری ۷۲ جشن گلریزان در ماه رمضان امسال در استان اشاره کرد و گفت: این جشن‌ها در ۱۲ شهرستان، ۲۰ بخش و ۴۰ دهستان برگزار شد و ششمین همایش جامعه حسینیان دارالارشاد اردبیل نیز امسال در ماه محرم و ۲ پویش مردمی هم با عناوین «نذر هشتم» و «هر مسجد آزادی یک زندانی مالی» در استان برگزار شد.

 وی تصریح کرد: امسال شش جشن آزادی زندانیان جرائم غیر عمد را در استان برگزار کردیم و ۱۳۸ زندانی با محکومیت کلیِ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال از زندان‌ها آزاد شدند. همچنین ۲۵ خانواده، هزینه‌های احسان مراسم ترحیم متوفیان خود را برای آزادی ۸۳ زندانی مالی و جرایم غیر عمد اختصاص دادند.

 مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل ادامه داد: رقم بدهی این زندانیان با گذشت شکات، اعسار به تقسیط، وام قرض‌الحسنه، کمک‌های مالی ستاد دیه، کمک‌های بلاعوض، کمک‌های خیرین و بیش از ۵۰ میلیارد ریال آورده خود مددجویان تأمین شده است.

 وی گفت: پنج نفر از این ۱۳۸ زندانی، زن و بقیه مرد بودند و یک نفر به علت ناتوانی در پرداخت دیه ناشی از حوادث رانندگی، دو نفر به علت بدهی حوادث کارگاهی، ایراد صدمه و قتل شِبه‌عمد و غیر شِبه‌عمد، ۸۵ نفر به خاطر بدهی مالی، ۴۵ نفر به علت مهریه و دو نفر نیز به دلیل عدم پرداخت نفقه زندانی شده بودند.

 کمک‌های مالی ستاد دیه شامل هر زندانی مالی نمی‌شود

 مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل با اعلام اینکه کمک‌های مالی ستاد، مشمول هر زندانی جرائم غیر عمد و مالی نمی‌شود، بیان کرد: تحقیقات نسبت به مستحق بودن زندانی جزو اولویت‌های کاری ستاد است و پس از استعلام و بررسی از دستگاه‌های اداری و حوزه‌های قضایی، مواجهه شکات و زندانیان و با تصمیم و تصویب ستاد دیه استان، کمک‌های مالی مشمول زندانی جرائم غیر عمد می‌شود.

 محبوبی ظرفیت یا سقف کمک‌های مالی ستاد دیه اردبیل به زندانیان مالی و غیر عمد را شش میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض اعلام کرد و گفت: این ظرفیت مختص اردبیل نیست و در همه استان‌ها به همین اندازه است.

 مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل، شمار فعلی زندانیان جرائم غیر عمد در زندان‌های استان اردبیل را ۳۲۱ نفر ذکر کرد و افزود: ۱۷۱ نفر از آنها به دلایل بالاتر بودن مبلغ بدهی از سقف کمک‌های ستاد، محکومیت کیفری علاوه بر محکومیت مالی، سابقه جرائم کیفری، غیبت یا فراری بودن و سابقه دریافت کمک مالی از ستاد، مشمول کمک‌های مالی ستاد دیه استان نیستند.

 وی فراوانی زمینه‌ها و علت‌های بروز جرائم مالی و غیر عمد در استان اردبیل را به ترتیب بدهی مالی و مهریه اعلام کرد و گفت: تسهیلات ستاد دیه قرض‌الحسنه است.


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...