01 ارديبهشت 1403
داستان زندگی یک دونده انگلیسی؛ از اعتیاد تا سفیر مبارزه با افسردگی
خیریه‌ها قرار نیست الزاماً نیازهای معیشتی زندگی را فراهم آورند بلکه کارکرد برخی از آن‌ها کمک به افرادی است که با اعتیاد، افسردگی و بیماری‌های این‌چنینی مواجه‌اند. یکی از ورزشکاران انگلیسی که با کمک یک خیریه به زندگی بازگشته، «دان هاجز» است که اکنون نه‌تنها مشکلاتش را درمان کرده بلکه به سفیر مبارزه با افسردگی تبدیل شده است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، سوءمصرف مواد مخدر، افسردگی و اعتیاد رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. به نحوی که افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات بین معتادان است و نیمی از افرادی که مبتلا به بیماری اعتیاد هستند اختلال افسردگی  و تمایل به خودکشی را تجربه می‌کنند. «دان هاجز»، اهل انگلیس که خود را یک دونده ماراتن خوش‌شانس معرفی ‌می‌کند، روزگاری درگیر اعتیاد و افسردگی بوده و امروز با کمک یک خیریه، به انسانی الهام‌بخش تبدیل شده است. 

 او با کمک بنیاد خیریه «استیو پرسکات» توانست بر مشکل اعتیاد و افسردگی خود فائق آید و در سال 2018 و یکسال بعد از خودکشی ناموفقش با کمک و حمایت این خیریه به کمپ حمایتی اورست، وابسته به این بنیاد خیریه سفر کرد؛ کمپی که از ابتکارات این خیریه برای کمک به افراد آسیب‌دیده است.

 آشنایی با بنیاد خیریه «استیو پرسکات» و کمپ «اورست»

 استیو پرسکات یک بازیکن راگبی بود که به دلیل نوع نادری از سرطان درگذشت. وی قبل از مرگ یک بنیاد خیریه را با کمک حامیانش تأسیس کرد. این بنیاد از طریق برنامه‌های مختلف مانند کمک‌های مالی مستقیم به خانواده‌ها، برگزاری رویدادهای جمع‌آوری کمک مالی، حمایت از تحقیقات پزشکی و ارائه خدمات حمایتی سعی دارد به افراد کمک کند.

 کمپ اورست یکی از برنامه‌های محبوب در بنیاد خیریه استیو پرسکات است. این کمپ اردویی تابستانی و یک هفته‌ای است که به افراد بیمار که زندگی‌شان در معرض تهدید است، فرصتی برای تجربه ماجراجویی سرگرم‌کننده و آموزنده می‌دهد. در کمپ اورست، افراد می‌توانند با دیگرانی که شرایط مشابهی دارند ملاقات کنند، در فعالیت‌های مختلف مانند پیاده‌روی، شنا و صنایع‌ دستی شرکت کنند و از حمایت و تشویق مشاوران و داوطلبان بهره‌مند شوند.

 سفیرِ الهام‌بخشِ خیریه‌ها

 «دان هاجز»، دوندۀ انگلیسی، در 17 ژوئن 1995 متولد شد. او به دلیل سرعت و استقامت خود در مسافت‌های طولانی شناخته شده است. هاجز در چندین ماراتن بزرگ جهان از جمله ماراتن لندن، ماراتن نیویورک و ماراتن بوستون شرکت کرده است. بهترین رکورد شخصی هاجز در ماراتن، مدت‌زمان دو ساعت و هشت دقیقه و 14 ثانیه است که در ماراتن لندن 2019 به دست آورد. این رکورد او را به سریع‌ترین دونده ماراتن بریتانیایی و سومین دونده سریع ماراتن اروپایی تبدیل کرد. هاجز همچنین رکورد ملی بریتانیا را در نیمه ماراتن با زمان 59 دقیقه و 42 ثانیه در اختیار دارد. هاجز به دلیل تعهد خود به تمرین و تغذیه شناخته شده است.

 وی که اکنون به یک دونده حرفه‌ای ماراتن تبدیل شده است روزی که با بنیاد خیریه پرسکات و کمپ اورست آشنا شد در وضعیت مناسبی از لحاظ روحی و جسمی نبود.  هاجز  در سال 2017 به دلیل اعتیاد و افسردگی سعی داشت خودکشی کند و بعد از آشناشدن با بنیاد خیریه توانست به طور معجزه‌آسایی نجات یابد. بعد از اعتیاد و افسردگی در سن پایین، تصمیم به خودکشی گرفت. وقتی بعد از خودکشی ناموفق در بیمارستان از خواب بیدار شد، مادرش را در حالی که اشک می‌ریخت کنار بالینش دید. هاجز می‌گوید همان وقت بود که فهمیدم باید کاری در این مورد انجام و راهم را تغییر دهم. 

 آن زمان بود که با کمپ اورست آشنا شد و توانست با پشتکار و ورزش بر بیماری خود فائق آید. با دویدن به شروعی تازه و امید برای زندگی دست یافت و بعد از موفقیت در ورزش تصمیم گرفت برای تشویق افراد آسیب‌دیده، سفیر ورزش برای سلامت و زندگی مجدد باشد. هاجز در صحبت‌های خود می‌گوید: «یک سال بعد از کمپ اورست، از پایین‌ترین نقطه جهان به اوج رسیدم. من در کمپ اورست  فکر کردم که احساس زندگی را دوست دارم». هاجز سعی دارد در پویش‌های بنیاد‌های خیریه و سایر رویدادهای ورزشی، دیگران را ترغیب کند که در مورد افسردگی و افکار خودکشی صحبت کنند. او اکنون در کنار قهرمان بودن به‌خاطر شخصیت مثبتش، الهام‌بخش بسیاری در جهان بوده و امیدوار است که یک روز، رکورد جهانی ماراتن را بشکند.

خیریه «ساماریتان» و  مسابقات دوی ماراتن لندن

 هاجز همچنین قرار است در اواخر آوریل ‌به‌عنوان سفیر سازمان خیریه ساماریتان (samaritan) ، در ماراتن لندن شرکت کند تا از مردم بخواهد به فردا ایمان داشته باشند و با افسردگی و اعتیاد مبارزه کنند. خیریه ساماریتان عمدتاً بر حوزه مقابله با افسردگی و خودکشی تمرکز دارد و در گزارشی که منتشر کرده است عنوان داشته که از هر پنج نفری که در نظرسنجی این مؤسسه شرکت کرده‌اند حداقل یک نفر در برهه‌ای به خودکشی فکر کرده است. این خیریه همچنان متوجه شد که در سال 2022 نزدیک به شش‌هزار مورد خودکشی در انگلیس و ولز رخ داده است که سه‌چهارم آن‌ها مرد بوده‌اند.

 این داده‌ها شروع همکاری خیریه ساماریتان با هاجز به عنوان سفیر الهام‌بخش در مسابقات دوی ماراتن لندن بود. ماراتن لندن که از محبوب‌ترین مسابقات دوی ماراتن جهان است، به مسافت 42.2 كیلومتر در خیابان‌های مركزی لندن برگزار می‌شود و معمولاً بیش از 37 هزار نفر شرکت‌کننده دارد. خیریه ساماریتان، که خدمات پزشکی و غیرپزشکی متنوعی را در رویدادهای ورزشی در سراسر بریتانیا به صورت داوطلبانه ارائه می‌دهد. 

 ماراتن لندن یکی از بزرگترین ماراتن‌های جهان است که سالانه ده‌هاهزار دونده در آن شرکت می‌کنند. خیریه ساماریتان از سال 1981 در این ماراتن حضور دارد و به ارائه خدمات به دوندگان، تماشاگران و سایرین می‌پردازد. در سال 2023 این خیریه بیش از دوهزار داوطلب در ماراتن لندن داشت که در 12 ایستگاه کمک در طول مسیر ماراتن حضور داشتند. این داوطلبان به بیش از سه‌هزار نفر کمک ارائه دادند.

 گزارش از نرگس اسفندیاری

منابع:

نشریه استاندارد

بیناد خیریه استیو پرسکات

خیریه ساماریتان


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...