14 فروردین 1403
امدادگران مؤسسه خیریۀ «آشپزخانه مرکزی جهان» در غزه کشته شدند
شش امدادگر با تابعیت استرالیایی، لهستانی، انگلیسی، آمریکایی، کانادایی و یک فلسطینی (رانندۀمحلی) که از سوی مؤسسه خیریۀ «آشپزخانه مرکزی جهان» مأموریت داشتند به آوارگان غزه غذا برسانند، با شلیک مستقیم نیروهای رژیم صهیونیستی، کشته شدند.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، مؤسسه خیریه  «آشپزخانه مرکزی جهان» (World Central Kitchen) که دست‌اندرکار در کمک‌رسانی به مردم غزه در جریان جنگ اخیر بوده است، اعلام کرد که هفت نفر از کارکنانش در یک حملهٔ اسرائیل در «منطقه‌ای بدون درگیری» در نوار غزه کشته شدند.

 بر اساس اعلام این مؤسسه، کشته‌شدگان امدادگرانی با تابعیت استرالیایی، لهستانی، بریتانیایی،  آمریکایی، کانادایی و یک فلسطینی هستند. این سازمان در بیانیه‌اش افزوده است که در پی این رویداد مرگبار، عملیات کمک‌رسانی خود در باریکه غزه را فوراً متوقف می‌کند. شبکهٔ الجزیره هم گزارش داده که کشته‌ها شش خارجی و فرد هفتم رانندهٔ فلسطینی محلی بوده است.

 «آشپزخانه مرکزی جهان» یک سازمان مردم‌نهاد و مقر آن در آمریکاست که در کنار مؤسسه اسپانیایی «آغوش‌های باز» (Open Arms) همچنان در کار تأمین غذا برای ساکنین غزه و برای رساندن آذوقه با کشتی از قبرس به یک اسکلهٔ موقت در ساحل غزه، تلاش کرده است (گزارش مربوط را اینجا بخوانید).

 به‌گفتهٔ این سازمان، تیم امدادگرانش عصر دوشنبه ۱۳ فروردین هنگام خروج  از انبار مواد غذایی در اردوگاه دیرالبلح سوار بر دو خودرو بودند که نشان  این سازمان روی آن دیده می‌شد و هنگام حرکت در یک منطقهٔ بدون درگیری هدف  حمله اسرائیل قرار گرفتند. در حال حاضر بیش از یکصد تُن آذوقهٔ غذایی این سازمان در اردوگاه دیرالبلح انبار شده است.

 بیانیهٔ این خیریه تأکید دارد که خودروهای سازمان در حالی هدف حمله رژیم صهیونیستی واقع شدند که هماهنگی‌های لازم را با ارتش اسرائیل در خصوص محدودهٔ حرکت خودروها انجام داده بودند.

 به‌گفتهٔ این سازمان خیریه، این رویداد تنها حمله به آن تلقی نمی‌شود بلکه حمله‌ای به تمامی سازمان‌های امدادی است که در وخیم‌ترین شرایط کار خود را ادامه داده‌اند و «استفاده از غذا به عنوان سلاح در جنگ، نابخشودنی  است».

 خوزه آندرس، سرآشپز سرشناسی که بنیانگذار «آشپزخانه مرکزی جهان» است، در  پستی در شبکه ایکس نوشت برای خانواده‌ها و دوستان امدادگران کشته‌شده غمگین است.

 نخست‌وزیر استرالیا نیز ضمن تأیید کشته‌شدن یکی از امدادگران کشورش در این حمله، آن را «کاملاً غیرقابل قبول» خواند و افزود: «استرالیا انتظار  دارد که اسرائیل در قبال مرگ این امدادگران پاسخگو باشد.» 


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...