تامین یک میلیون لیتر پلاسما در سال با کمک مردم در صورت ساخت پالایشگاه
مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: با وجود مردمی که ما داریم به طور یقین خیلی بیشتر از آن چیزی که برای یک پالایشگاه یک میلیون لیتری لازم است، تامین خواهد شد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران به نقل از روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، دکتر مصطفی جمالی، مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به موضوع ساخت پالایشگاه پلاسما در کشور اظهار کرد: پلاسما بخش مایع خون است و از نظر ارزش و اهمیت، پلاسما همچون طلا و یا الماس است به نحوی که خیلی از دارو‌ها را می‌شود از پلاسما تهیه کرد.

 وی عنوان کرد: سال‌ها پیش شرکتی خارجی آمد و گفتند که پلاسمای ایرانی را ببریم در خارج از کشور و از آن دارو‌های مورد نیاز را تهیه کنیم یعنی دارو از پلاسمای مردم خودمان تهیه شود، همچنین وعده و قول بر این بود پالایشگاه پلاسما را در داخل کشور راه‌اندازی بکنند و این فناوری به ایران منتقل شود که وابستگی به خارج نداشته باشیم اما بخش خصوصی ظلم کرد که پالایشگاه را نیاورد.

 دکتر مصطفی جمالی افزود: سود زیادی از انتقال پلاسما و تبدیل به دارو می‌برند و بخش خصوصی تکلیفی که داشت که بیاید پالایشگاه را بزند، متاسفانه انجام نداد.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون اضافه کرد: این فناوری سالیان قبل باید به کشور منتقل می‌شد و فناوری خیلی پیچیده‌ای نیست. ما کار خیلی بزرگتر از این در کشور انجام داده‌ایم بنابراین من همیشه این گله را دارم از بخش خصوصی که علی رغم حمایت‌هایی که شد این کار را نکرد.

  دکتر مصطفی جمالی اظهار کرد: در کشور‌های مختلف، پالایشگاه‌ها بعضی وقت‌ها تعطیل شده‌اند و تنها علتش هم این بود که پلاسما نداشتند. مردمی که ما داریم و به یقین خدمتتان عرض می کنم، خیلی بیشتر از آن چیزی که برای یک پالایشگاه یک میلیون لیتری که نیاز کشور را رفع خواهد کرد، مردم ما پای کار هستند بنابراین وقتی اصل قضیه را ما داریم حیف است که این فرع تحقق پیدا نکرده و پالایشگاه داخل کشور نیست. الان کشور‌های حاشیه خلیج فارس و خیلی از کشور‌های دیگر، سریع دارند پالایشگاه را می‌زنند که ما هنوز از آن ها عقب هستیم.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: ما یک مقدار پلاسما خودمان در انتقال خون از همین خون‌های اهدایی جدا می‌کنیم و آماده می‌ شود که ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار لیتر در سال بوده و ما برآوردمان این است که با بهره‌وری که امسال داریم، این آمار را به ۲۵۰ هزار لیتر برسانیم که البته نیاز کشور الان ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار لیتر بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو است، ولی در سالیان آتی قطعاً این آمار به بالای یک میلیون لیتر خواهد رسید بنابراین ما باید هرچه سریعتر ظرفیت تهیه پلاسما و ساخت پالایشگاه را در کشور فراهم کنیم.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...