07 اسفند 1402
خوش آن‌ کَس کاو جوان‌مردی به جان کرد
در بهارستان جامی حکایت‌های زیادی در باب بخشش، شجاعت، جوان‌مردی، بزرگ‌منشی و عیب‌پوشی نقل شده است. یکی از آن‌ها داستان مرد جوانی‌ است که برای دل یک مادر، از جان و زندگی خود می‌گذرد.

در بهارستان جامی حکایت‌های زیادی در باب بخشش، شجاعت، جوان‌مردی، فتوت، بزرگ‌منشی، عفو، عیب‌پوشی و ... نقل شده است. یکی از آن‌ها داستان مرد جوانی‌ است که برای اینکه دل مادری نشکند، از جان و زندگی خود می‌گذرد.

در این حکایت جالب آمده است:

 شبی در مسجد جامع مصر آتش افتاد و بسوخت، مسلمانان را توهم آن شد که آن را نصارا کرده‌اند به مکافات آن آتش در خانه‌های ایشان انداختند. سلطان مصر جماعتی را که آتش در خانه‌های ایشان انداخته بودند بگرفت و در یک‌جا جمع کرد و بفرمود تا به عدد ایشان رقعه‌ها (نامه) نوشتند، در بعضی کشتن و در بعضی دست‌بریدن و در بعضی تازیانه‌زدن و آن رقعه‌ها را بر ایشان افشاندند، بر هرکس هر رقعه که افتاد با وی به مضمون آن معامله کردند. یک رقعه که مضمون به کشتن بود بر کسی افتاد، گفت: من از کشتن باکی ندارم اما مادری دارم و جز من کسی ندارد. در پهلوی وی دیگری بود که در رقعه وی تازیانه‌زدن بود، وی رقعه خود را به آن کس داد و رقعه وی را گرفت و گفت: من مادری ندارم. این را به جای او بکشتند و آن را به جای او تازیانه زدند.

 جامی در ادامه‌ این داستان می‌گوید:

  • به سیم و زر جوان‌مردی توان کرد/ خوش آن‌کس کاو جوان‌مردی به جان کرد
    به جان چون احتیاج یار بشناخت/ حیات خود فدای جان او ساخت
    (1)

 سیم و زر و مال و منال را هم می‌توان به دیگران بخشید، ولی جوان‌مرد واقعی آن است که به‌وقت نیاز و احتیاج، از جان خود برای دیگری بگذرد.

 در عصر حاضر هم شاهد نمونه‌های این‌چنینی هستیم؛ مانند جوان‌مردانی که با اهدای خون و اعضای بدن، جان و زندگی را به دیگران می‌بخشند. یا کسانی که زندانی را آزاد کرده و به زندگی برمی‌گردانند. یا کسانی که برای ساختن آشیانه‌ عاشقانه‌ جوانان و شروع زندگی آن‌ها کمک می‌کنند.

 مفهوم جوان‌مردی نه‌تنها با گذر زمان از بین نمی‌رود، بلکه گسترده‌تر شده و در هر عصر، شاخه‌های بیشتری پیدا می‌کند. کافی‌ است بدانیم ما می‌خواهیم کدام شاخه را بارور کنیم و به ثمره بنشانیم.


یادداشت از دکتر عاطفه جعفریان


پی‌نوشت:

1. بهارستان جامی، روضه چهارم (در ذکر بخشندگان)، بخش 11


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...