فراخوان چهارمین جایزه سالانه الفبای فردا
چهارمین جایزه سالانه الفبای فردا که به همت موسسه خیریه دارالاکرام و کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار می‌شود، فراخوان داد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، موسسه خیریه دارالاکرام، طی دو دهه گذشته برای رعایت حق آموزش کودکان مستعد فاقد سرپرست موثر در سراسر ایران، فعالیت‌های حمایتی، آموزشی و فرهنگی متنوعی انجام داده است. این مؤسسه از سال ۱۳۹۸ جایزه ویژه‌ای را تعیین کرده است تا در روز جهانی کودک، به افرادی که در زمینه حق تحصیل کودکان فعالیت موثری داشته‌اند، اعطا کند.

این جایزه به فعالیت‌های نظری و عملی نهادها و اقشار مختلف جامعه اعم از هنرمندان، بازاریان، اصناف، معلمان، کارآفرینان، اهالی رسانه و سایر تلاشگران در باب موضوع اعلام‌شده اهدا می‌شود. بدین وسیله موضوع فراخوان نامزدی یا معرفی شایستگان دریافت جایزه سالانه الفبای فردا ویژه سال ۱۴۰۲ به شرح زیر اعلام می‌شود:

موضوع فراخوان

انتخاب شایسته‌ترین‌ها بر اساس «تلاش‌های مربوط به ارتقای سلامت روان و پیوستگی آن با حق تحصیل کودکان، به ویژه کودکان نیازمند حمایت‌های خاص»

اهمیت موضوع

در بررسی و انتخاب بهترین تلاش‌های صورت‌گرفته در کشور طی یک سال گذشته به جنبه‌های مختلف مرتبط با موضوع جایزه توجه خواهد شد.

مفهوم حق به سلامت روان؛ نقش سلامت روان کودکان در تحصیل؛ نقش سلامت روان خانواده، کودکان و معلمان بر تحصیل کودکان؛ نقش ساختارهای کلان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی بر سلامت روان کودکان و پیوستگی آن با مقوله آموزش و پرورش؛ جایگاه سلامت روان در کتب آموزشی؛ سلامت روان و نهادهای مدنی؛ سلامت روان و رسانه‌ها؛ حمایت‌های قانونی از آسیب‌دیدگان روانی و ارتباط آن با حق آموزش کودکان؛ چالش‌های دیرپا یا نوظهور فراروی سلامت روان کودکان و اثرگذار بر حق آموزش؛ قانونگذاری و سیاستگذاری‌های ملی و بین‌المللی در موضوع سلامت روان و حق بر آموزش موضوعاتی هستند که در داوری آثار مورد توجه قرار می‌گیرند.

 نحوه انتخاب بهترین‌ها

 الف. نهاد عمومی اعم از حاکمیتی یا غیردولتی که با ابتکارات و خلاقیت‌ها و عملکردهای متنوع خود بیشترین کمک را به ارتقای سلامت روان موثر بر رعایت حق تحصیل کودکان، به ویژه کودکان نیازمند حمایت‌های خاص، معمول داشته است.

ب. شهروندانی که در قالب فعالیت‌های داوطلبانه علمی یا کاربردی در موضوع یادشده اثرگذاری‌های مهمی داشته‌اند.

 ج. فعالان رسانه‌ای که در ترویج ارزش‌ها، اصول و معیارها و مهارت‌های مربوط به موضوع اعلام شده و شناسایی و معرفی راهکارهای بهبود وضعیت و نقد عملکردهای نامناسب، تلاش اثربخشی را معمول داشته‌اند.

نحوه‌ معرفی شایستگانِ دریافت جایزه و داوریِ نهایی

 هر یک از فعالان مربوط به گروه‌های سه‌گانه یادشده می‌توانند خود را نامزد کنند و گزارشی از فعالیت‌های خود و مستندات ذی‌ربط را به دبیرخانه جایزه در موسسه دارالاکرام منعکس کنند.

 هر یک از شهروندان که از تلاش‌های افراد یا نهادهای مربوط به گروه‌های سه‌گانه فوق اطلاع داشته باشند، می‌توانند شایستگان را به طور مستند، به دبیرخانه جایزه سالانه حمایت از کودکان معرفی کنند.

 دبیرخانه جایزه سالانه حمایت از کودکان نیز با تحقیق در سطح ملی، مصادیق شایسته‌ای را که شناسایی کند، در اختیار هیات ارزیابی و داوری قرار خواهد داد.

 هیئت ارزیابی و داوری و انتخاب نامزدهای امسال جایزه حمایت از کودکان، مرکب از کارشناسان رشته‌های تخصصی ذی‌ربط، معرفی نهایی خود را در آبان ماه انجام خواهند داد. جایزه در مراسم ویژه روز جهانی کودک (۲۰ نوامبر۲۰۲۳/ ۲۹ آبان ماه۱۴۰۲) که از سوی موسسه دارالاکرام و در محل حوزه ستادی آن در تهران برگزار می‌شود، تقدیم برگزیدگان خواهد شد.

 در خلال چندماه منتهی به زمان انتخاب نهایی برگزیدگان جایزه سالانه الفبای فردا تلاش خواهد شد تا با برگزاری چند نشست علمی و تولید محتواهای تخصصی برای عموم مردم و اجرای برخی برنامه‌های ترویجی، اطلاع‌رسانی لازم در مورد اهمیت موضوع جایزه امسال و لزوم ارتقای آگاهی‌ها و حساسیت‌ها و مهارت‌آموزی قاطبه مردم انجام پذیرد.

آدرس ارسال مستندات:

ایمیل: 

info@darolekram.com

 شبکه های اجتماعی:

https://www.instagram.com/alefbayefarda

مهلت معرفی نامزدها: پایان مهر ماه ۱۴۰۲

شماره تماس: ۰۲۱۵٨۶١۴ داخلی ۱۱۰

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...