09 بهمن 1402
آغاز پویش «حقٌ معلوم» در امارات؛ استقبال از ماه رمضان با نیکوکاری
جمعیت بیت‌الخیر دبی از راه‌اندازی پویشی بزرگ برای ماه مبارک رمضانِ سال جاری با شعار «حقٌ معلوم» برای حمایت از روزه‌داران نیازمندِ تحت پوشش خود، خبر داد. «حقُ معلوم» به آیه 24 سوره معارج در قرآن اشاره دارد که در آن بیان شده است مؤمنان، سهم مشخصی از اموال خود را برای کمک به نیازمندان کنار می‌گذارند.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران، از آن‌جا که ماه رمضان در کشورهای اسلامی به ماه برکت و انفاق معروف است، جمعیت بیت‌الخیر (فعال در امارات) همچون بسیاری از موسسات خیریه جهان اسلام و  منطقه در ماه مبارک رمضان به فعالیت‌های بیشتری می‌پردازد.

 در این راستا جمعیت بیت‌الخیر پویش «حقٌ معلوم» را برای حمایت از روزه‌داران نیازمندِ تحت پوشش خود، تدارک دیده است. با توجه به اینکه پروندۀ شصت‌هزار خانواده‌ نیازمند در بانک اطلاعاتی این جمعیت ثبت شده است، پیش‌بینی می‌شود خدمات وسیعی در این پویش ارائه شود.

  این پویش طی روزهای گذشته، در یک کنفرانس مطبوعاتی در همایش فرهنگ و علوم دبی رونمایی شد و با حضور شماری از خیرین و  حمایت بانک اسلامی دبی، آغاز به کار کرد.

59 میلیون درهم هزینه خواهد شد

 بر اساس این گزارش، هدف این پویش صرف حدود 59 میلیون درهم است که نسبت به هزینه سال گذشته 16 میلیون درهم افزایش یافته است. 

 پویشی که برای ماه مبارک رمضان سال جاری در نظر گرفته شده است شامل: طرح افطاری، تامین مایحتاج برای روزه‌داران، زکات فطریه، تامین بدهی زندانیان، کمک‌های نقدی ماهانه و کمک‌های اضطراری می‌باشد. بیت‌الخیر بیش از نیمی از بودجه کمپین را به کمک‌های اضطراری اختصاص داده است تا به نیازمندانی که در شرایط سخت فصل روزه‌داری به سر می‌برند، کمک کند. 

آزادی زندانیان از اهداف پویش

 در این طرح، همچنین به تعداد زیادی از بدهکاران، اعم از زن و مرد که به دلیل عدم امکان بازپرداخت بدهی در زندان هستند، کمک مالی می‌شود تا پس از تسویه‌حساب خود، با حمایت نهادهای تعزیری اصلاح و تربیت، آزاد شوند و در ایام ماه مبارک رمضان به خانه، خانواده و عزیزان خود بازگردند. 

پذیرایی از کارگران در ماه خدا

همچنین بیت‌الخیر با همکاری کمیته دائمی کارگران در دبی، در پروژه بشردوستانه رمضانی خود، افطار کارگران روزه‌دار بومی را هم تأمین می‌کند. انتظار می‌رود بیش از 700 هزار کارگر روزه‌دار از این طرح در ماه رمضان آتی، بهره‌مند شوند.

«بیت‌الخیر» دبی بنیادی خیریه است که  در سال 1989 در دبی، تأسیس شده؛ این  موسسه خیریه تاکنون بالغ بر دو میلیارد درهم هزینه کرده و توانسته است به  مرکز توجه فعالان امر خیر در دبی تبدیل شود و  جایزه «جمعیت خیریه پیشرو»  را دریافت کرده است.

 گفتنی است عبارت «حقُ معلوم» به آیه 24 سوره معارج در قرآن کریم اشاره دارد که در آن بیان شده است مؤمنان، سهم مشخصی از اموال خود را برای کمک به نیازمندان کنار می‌گذارند.

منبع اصلی خبر: سایت بیت‌الخیر

گزارش از دکتر عاطفه جعفریان


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...