آزادی ٣ هزار زندانی جرایم غیرعمـد از ابتدای سال
رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور با بیان اینکه از ابتدای تشکیل ستاد دیه تاکنون ۱۶۰ هزار زندانی غیر عمد آزاد شدند، گفت: هم‌اکنون ۱۲ هزار و ۶۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در زندان به سر می برند.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران به نقل از ستاد دیه کشور، ٢٢ آگوست، روز جهانی عفو و گذشت نامیده شده است. آزادی بیش از ۳ هزار زندانی جرایم غیرعمد از ابتدای سال‌جاری که توسط ستاد دیه کشور انجام شده است، گواهی می‌دهد که گذشت و بخشش آیین همیشگی و مرام دیرینه ایرانیان است.

 این ستاد با جمع‌آوری کمک‌های مردمی دیون مالی زندانیان را پرداخت کرده است و رضایت شاکیان را جلب می‌کند تا زندانیان جرایم غیرعمد از بند نجات پیدا کنند و به آغوش خانواده بازگردند.

 برپایی گلریزان‌های مختلف برای آزادی بدهکاران زندانی، راه‌اندازی پویش‌های آزادسازی مادران زندانی و ده‌ها مراسم کوچک و بزرگ دیگر که هرساله در گوشه کنار کشور برگزار می‌شود تا عده‌ای که ناخواسته دچار لغزش شده‌اند، از بند و زندان نجات پیدا کنند، به خوبی نشان می‌دهد که عفو و گذشت جزئی از فرهنگ غنی ایرانیان است.

 به گواه آمار و ارقامی که سید اسداله جولایی، رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور اعلام کرده است از ابتدای تشکیل ستاد دیه تاکنون با کمک‌های مردمی۱۶۰ هزار زندانی غیر عمد از بند رهایی یافته‌اند.

  98 درصد بدهکاران مهریه و نفقه بودند

 به گفته جولایی در پنج ماهه ابتدای سال‌جاری ۳۲۷۴ زندانی از بند رهایی یافته‌اند که از این تعداد ۳۱۴۲ زندانی مرد و ۱۳۲ نفر زندانی زن جرایم غیر عمد بوده‌اند. او مبلغ بدهی این زندانیان را حدود ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کرده و گفته است: «با صلح و سازش تا میزان ۲۳ درصد شکات گذشت کرده‌اند. حدود ۹۸ درصد زندانیان محکومیت مالی بدهکاران مهریه و نفقه بوده‌اند».

 فقط ١٢ راننده در حبس هستند

 کاهش آمار زندانیان تصادفات خبر خوش دیگری است که جولایی عنوان کرده است: «با همکاری ستاد دیه و مجلس و اصلاح قانون بیمه شخص ثالث امروز فقط ۱۲ راننده به دلیل محکومیت در زندان داریم».

 رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور توضیح داده است: «از محکومان آزاد شده با همکاری ستاد دیه، ۲۳ نفر حوادث کارگاهی، ۲۳ نفر شبه عمد، ۹۲۳ نفر مهریه و ۲۳۹ نفر به دلیل نفقه در زندان بوده است».

  12 هزار و ٦۵٠ زندانی در انتظار گذشت شاکیان

 جولایی کمک مقام معظم رهبری در سال‌جاری به ستاد مردمی دیه را ۱۵ میلیارد ریال ذکر کرده و گفته است: « همچنین در این سال‌ها با کمک ۱۵۸ میلیارد ریالی رهبری زمینه آزادی ۲ هزار زندانی واجد شرایط مهیا شده است».

 هم‌اکنون ۱۲ هزار و ۶۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در زندان و نیازمند کمک هموطنان و گذشت شاکیانشان هستند تا از بند رهایی پیدا کنند. ۲۶۹ نفر از این زندانیان زن و ۱۰۸ نفر زندانی حوادث رانندگی هستند که یا گواهی نامه ندارند و دارای محکومیت کیفری هستند.

  زندگی را با گذشت متحول کنیم

 شعار روز جهانی «گذشت» بر «حصول آرامش از طریق بخش» حکایت دارد. با پیوستن به این خواست جهانی بیایید تا جان‌های خود را از ابزارهای زمینی و گذرا رها کنیم تا آرامش آسمانی و ابدی را تجربه کنیم. چرخه شرایط طبیعی را همین جا بشکنیم تا رشد کنیم. بیایید زندگی را با «لطف» و «رحمت» متحول کنیم.لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...