19 آذر 1402
کتاب «اقتصاد نهاد وقف» منتشر شد
کتاب «اقتصاد نهاد وقف» که با همت حجت‌الاسلام دکتر ناصر جهانیان در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تدوین شده است، روانۀ بازار شد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خیر ایران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کتاب «اقتصاد نهاد وقف» اثر حجت‌الاسلام ناصر جهانیان در گروه اقتصاد اسلامی پژوهشکدۀ نظام‌های اسلامیِ این پژوهشگاه و توسط سازمان انتشارات به زیور طبع آراسته و با قیمت 210 هزار تومان راهی بازار نشر شد.

 «اقتصاد نهاد وقف» در تمدن قدیم اسلامی با ایجاد سازمان‌های عرضه‌ و تقاضای وقفی و هماهنگی با نظام تدبیر وقف، خدمات شایانی را به جوامع اسلامی ارائه کرد. متأسفانه پس از افول تمدن قدیم اسلامی، اقتصاد نهاد وقف هم دچار افول شدید و انواع آفت‌ها و آسیب‌ها، به‌ویژه «آفت موقوفه‌خواری» شد.

 پس از انقلاب اسلامی در ایران، پیشرفت‌های خوبی در اقتصاد نهاد وقف پدید آمده است اما با توجه به طراز انقلاب اسلامی و ظرفیت مردم و ثروت‌های کشور، می‌توان گفت که این نهاد در ایران از وضعیت مطلوبش، فاصلۀ زیادی دارد. کتاب پیش‌رو تلاشی است برای درک عمیق آسیب‌های نهاد وقف و ارائه راهبردها و الگوهای عملیاتی در سطوح مختلف برای دولت اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و بنگاه‌های وقفی، تا مسیر آینده «پیشرفت اقتصاد نهاد وقف» اولاً برای ایران اسلامی و ثانیاً برای جهان اسلام هموار گردد.

بخشی از مقدمه کتاب

 در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: نهاد وقف یکی از مهم‌ترین نهادهای بخش سوم در جوامع اسلامی و از قدیمی‌ترین نهادهایی است که در طول تاریخ به اهداف خیرخواهانه و معنوی بشر کمک‌های شایانی کرده است. این نهاد اگرچه همواره در معرض تهدید یا تحریف قرار داشته و دارد، ولی از سویی هیچ‌گاه صحنه فعالیت را خالی نگذاشته و به‌رغم چالش‌های فراوانی که با آنها روبه‌رو می‌باشد، روزبه‌روز خود را آماده‌تر و کارآمدتر کرده است و فضاهای جدیدتری را با توجه به ثروت‌های جدید برای خود پدید آورده، گسترش داده و تعمیق بخشیده است.

در قسمت دیگر مقدمه این اثر می خوانیم: از سوی‌ دیگر مسئولان اوقاف در کشورهای اسلامی سال‌هاست به‌ دنبال تدوین نظام جامع تحول اقتصادی وقف‌اند و به‌رغم تلاش‌هایی که در جهت ارتقای نهاد وقف انجام داده‌اند، هنوز به این مهم دست نیافته‌اند. پس از بحران‌های اقتصادی اخیر و کاهش رشد اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای عربی که به‌طور معمول شوک‌ها به بخش یارانه‌ها و خیرات وارد می‌شود، نهاد وقف نیز با مشکلات بیشتری مواجه شده است. با توجه به مشکلاتی که این نهاد از گذشته داشته و با توجه به فرصت‌های جدیدی که در زمینه تغییر ترکیب تصمیم‌سازی اقتصاد بین خانوارها، سازمان‌های داوطـلبانه، دولت‌ و بـازارها‌ ایجادشده و با لحاظ تغییر سلایق مردم در عرصه خیرخواهی، میان ظرفیت بالفعل اقتصاد وقف نسبت به وضعیت بالقوه آن فرسنگ‌ها فاصله وجود دارد.

علاقمندان جهت تهیه کتاب و یا کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانند به وبگاه رسمی سازمان انتشارات پژوهشگاه به نشانی: www.poiict.ir مراجعه کنند.

                                                                                     


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Copied!

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...